NEAPOL. Taliansky premiér Silvio Berlusconi navštívil dnes Neapol, odkiaľ vyzval všetky regióny krajiny na pomoc pri riešení krízovej situácie okolo nahromadeného komunálneho odpadu v juhotalianskom prístave a jeho okolí.
"Vláda pred dvoma rokmi problém odpadu v Neapole vyriešila. Od 1. januára 2010 nesú za likvidáciu komunálneho odpadu opäť zodpovednosť miestne úrady. Mali si splniť úlohy a začať s výstavbou dvoch spaľovní, nič však nepodnikli. Teraz rozhodneme, či vláda má situáciu opäť vziať do svojich rúk po tom, čo ju obce nevyriešili," vyhlásil predseda talianskej vlády.
Od najväčších severotalianskych regiónov však premiér pomoc v tejto záležitosti očakávať nemôže. Oblasti, v ktorých má prevahu Liga severu, nechcú mať so situáciou v Neapole nič spoločného. Líder Ligy severu Umberto Bossi sa už nechal počuť, že ani likvidáciu neapolského odpadu na severe Talianska nepovažuje za skutočné riešenie problémov, ktoré sužujú mesto a jeho okolie.
V uliciach mesta, na chodníkoch i pri vchodoch do obchodov sa vŕši najmenej 3000 a v celej aglomerácii až 8000 ton komunálneho odpadu. S tým spojený zápach je už dlhší čas neznesiteľný.
Talianski hygienici varovali začiatkom týždňa pred vážnymi zdravotnými rizikami pre občanov v prípade, že komunálny odpad rýchlo nezmizne z ulíc.
Ostrej kritike podrobili situáciu v spomínanej oblasti aj experti Európskej komisie, ktorým - ako povedala Pia Bucellová, šéfka generálneho riaditeľstva pre ekologické otázky - pripomína stav spred dvoch rokov. Tentoraz sa však Brusel neuspokojí s plánmi, ale bude požadovať aj ich realizáciu, uviedla počas návštevy v Neapole vedúca delegácie inšpektorov Európskej únie.
Berlusconiho kabinet uvoľnil 150 miliónov eur na vyriešenie súčasnej krízovej situácie v juhotalianskom meste a jeho okolí.
Rozhodol sa však pod tlakom verejnosti odstúpiť od výstavby plánovanej skládky komunálneho odpadu, ktorá mala vzniknúť na okraji národného parku rozprestierajúceho sa na úpätiach Vezuvu a mala byť s kapacitou troch miliónov ton najväčším zariadením svojho druhu v Európe. Proti jej výstavbe protestovali opakovane občania z mesta Terzigno, čo výrazne prispelo k problémom s odvozom odpadu v oblasti.
Zdroj: APA