DAMASK.
Podľa Damasku, ktorý sa s Jeruzalemom sporí o Golanské výšiny, je nemenných faktom, že odsun izraelských síl zo zabratých území "nemôže byť predmetom vyjednávaní".
Sýria sa preto nazdáva, že Izrael zákonom "opovrhol medzinárodným právom a vôľou medzinárodného spoločenstva, ktoré považuje Východný Jeruzalem a Golanské výšiny za okupované arabské územia".
Zákon je odpoveď pre tých, ktorí "stále majú ilúzie o súčasnej izraelskej vláde, a pre tých, ktorí veria tomu, že im ide o mier", píše sa v utorkovom vyhlásení sýrskeho ministerstva zahraničných vecí.
Podľa novej izraelskej legislatívy bude musieť akúkoľvek územnú dohodu schváliť buď dvojtretinovou väčšinou parlament, alebo sa musí do šiestich mesiacov konať referendum.
Schválená norma skomplikuje už teraz problematické vzťahy na Blízkom východe, ktoré trpia pre odmietavý postoj židovského štátu vrátiť arabským krajinám územia zabraté vo vojne z roku 1967.
Ozývajú sa hlasy, že premiér Benjamin Netanjahu sa chce týmto spôsobom zbaviť zodpovednosti za prijímanie nepopulárnych dohôd o vrátení zabratých území a presunúť ju na parlament a obyvateľov.
Napäté vzťahy medzi Izraelom a Sýriou trvajú od vzniku židovského štátu v roku 1948. Výrazne ich zhoršila šesťdňová vojna o takmer 20 rokov neskôr, keď Izrael zabral a vyhlásil za svoje veľké množstvo arabských území.
Sýria preto odmieta s Izraelčanmi o čomkoľvek rokovať, pokiaľ Jeruzalem Damasku kompletne nevráti okupované Golanské výšiny. Krajiny nemajú diplomatické vzťahy a dodnes sú technicky vo vojnovom stave.