Väčšina z nich sa o atentáte počas rokov vyjadrovala len zriedka. Pred ich očami im zavraždili prezidenta Spojených štátov, ktorého bezpečnosť mali vo svojich rukách. Bodyguardi zodpovední za ochranu prezidenta a jeho rodiny v novej knihe spomínajú na osudný piatok, keď 22. novembra 1963 zahynul John Fitzgerald Kennedy.
Kennedyho smrť 22. 11. 1963 išiel prezident , prvá dáma, guvernér Texasu s manželkou v aute ulicami Dallasu.
Lee Harvey Osvald vystrelil tri rany, dve zasiahli Kennedyho.
Prezident zomrel, ranený bol aj guvernér.
BRATISLAVA. Clint Hill v tom čase slúžil v tajných službách, agentúre, ktorá sa stará o bezpečnosť najvyšších politikov, päť rokov. Po zvolení Johna Fitzgeralda Kennedyho za amerického prezidenta bola jeho hlavnou úlohou ochrana prvej dámy Jacqueline.
V osudné chvíle 22. novembra 1963 počas jazdy Dallasom v aute s prezidentom a jeho manželkou nesedel. Nachádzal sa však hneď v prvom vozidle za prezidentovým. Keď guľka atentátnika zasiahla Kennedyho chrbát a krk, hneď sa rozbehol za autom.
„Videl som ho, ako si chytil krk a nahol sa doľava. Tak som vyskočil a utekal,“ spomínal Hill pre CNN, 47 rokov od udalosti, ktorá poznačila celú generáciu Američanov.
Nestihol dobehnúť Počas rokov sa Hill a mnohí jeho kolegovia z tajných služieb k atentátu vyjadrovali len zriedka. Cítili pocit viny za to, že nedokázali ochrániť život amerického prezidenta. Po rokoch sa zdá, že konečne začali hovoriť.
Nedávno vyšla kniha Geralda Blaina, jedného z Kennedyho ochrankárov, ktorá zobrazuje atentát práve z pohľadu príslušníkov tajných služieb. Clint Hill do nej napísal predhovor, poskytol rozhovor CNN, napísal článok aj do denníka New York Times.
„Jazda kolóny začala podobne ako iné, ktorých som bol súčasťou,“ napísal Hill pre New York Times. Výstrely atentátnika Lee Harveyho Oswalda to zmenili.
Hill po prvej rane utekal za autom, aby Kennedyho vlastným telom uchránil pred možnou ďalšou guľkou. Nestihol to.
„Bol som iba niekoľko desiatok centimetrov od auta, keď som počul a zacítil tretiu ranu. Zasiahla prezidenta do zátylku, všade bola krv. Keď som sa dostal na zadné sedadlo, hodil som sa na prezidenta a prvú dámu. Ak by prišla ďalšia rana, zasiahla by mňa,“ napísal pre New York Times.
Ďalšiu ranu strelec nevystrelil, pre Kennedyho bola smrteľná už tá tretia, nepomohla ani rýchla jazda do nemocnice.
Trpeli výčitkami Hill podobne ako iní ochrancovia prezidenta trpeli výčitkami, že mu nedokázali zachrániť život. „Cítili sme, že sme zlyhali. Bol to hrozný pocit,“ spomína pre CNN autor knihy Gerald Blaine.
Trpeli depresiami, nočnými morami. Hill veľa pil. „Cítil som, že sa niečo dalo spraviť. Mohol som rýchlejšie bežať, pohotovejšie reagovať,“ dodal pre CNN. Až po čase dokázal pochopiť, že urobil, čo mohol.
V prezidentovom aute sedeli dvaja ochrankári na sedadle šoféra a spolujazdca, dve rady pred prezidentom. Na výstrely však nestihli zareagovať, za čo ich mnohí kritizovali. Obaja pred štvrťstoročím zomreli.
Po atentáte na Kennedyho sa ochrana prezidentov sprísnila. Dnes už nemôžu jazdiť v otvorenom aute.