SME
Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:53

Severná Kórea strieľala na Južnú

Korejský polostrov je znovu o krok bližšie k vojne. Režim Kim čong­ila pri ostreľovaní južného suseda zabil dvoch vojakov.

(Zdroj: TASR/AP)

Korejský polostrov je znovu o krok bližšie k vojne. Režim Kim Čong­-ila pri ostreľovaní južného suseda zabil dvoch vojakov.

SOUL, BRATISLAVA. Spomienky na občiansku vojnu, ktorá sa vlastne nikdy neskončila, sa mnohým vrátili. Mladší Juhokórejčania, ktorí ju osobne nezažili, zas spoznali, aké to je byť pod paľbou severu.

„Ležal som pred televízorom a sledoval som televíziu. Náhle som počul výbuchy. Naša armáda ohlásila cvičenie, myslel som si, že len trochu pritvrdili. Keď však bomba vybuchla pri mojom dome a poškodila ho, pochopil som, že to útočila Severná Kórea,“ povedal pre BBC Li Čchun-­ok z ostrova Jon­pchjong.

Ten sa nachádza v blízkosti spornej námornej hranice medzi znepriatelenými kórejskými republikami. Aj v minulosti pri ňom dochádzalo k menším konfliktom a bombardovaniu, no samotný ostrov zasiahli málokedy.

Včera však asi 1300 ľudí na ostrove – ide najmä o rybárov a námorníkov – zažilo prvýkrát od konca vojny bombardovanie pevniny. Armáda Severnej Kórey zabila dvoch námorníkov a zranila niekoľkých civilistov. Na ostrov dopadlo najmenej 50 striel.

Televízne zábery ukazovali ostrov zakrytý dymom, horelo asi sedemdesiat domov.

gal.jpg

Juhokórejský ostrov zasiahli stovky delostreleckých granátov. Obyvateľov evakuovali do krytov.

POZRITE SI GALÉRIU >>


Jeden z obyvateľov ostrova Li Čong-sikch pre televíziu povedal: "Horí najmenej 10 domov. Pre dym to jasne nevidím. Horí tiež úbočie kopca... Reproduktormi nám povedali, že máme ujsť zo svojich domovov".

Odvysielané zábery zachytávajú oblaky hustého dymu stúpajúce z ostrova, v plameňoch bolo asi 70 domov. Útok spôsobil výpadok elektrického prúdu na ostrove.

Kórea mobilizovala lietadlá

Napätie medzi Kóreami
 • 2010: Pri západnej námornej hranici sa po zásahu torpédom potopila juhokórejská vojnová loď, zahynulo 46 námorníkov
 • 2009: Jeden Severokórejčan zahynul počas námornej bitky medzi oboma krajinami.
 • 2002: Štyria námorníci z Južnej Kórey a asi 30 zo Severnej Kórey zahynuli počas bitky.
 • 1999: Najmenej 17 Severokórejčanov zomrelo počas prestrelky na mori.
 • 1998: Južná Kórea zadržala severokórejskú miniponorku vo svojich vodách.

„V nijakom prípade to nebudeme tolerovať. Po každej ďalšej provokácii bude nasledovať silná odpoveď,“ vyhlásil prezidentský palác. Tvrdej odvety sa však z obavy pred zhoršením konfliktu radšej Soul vyhol.

Juhokórejská armáda medzitým vyhlásila takmer najvyššiu pohotovosť. Vyššia je len počas vojny. Bojové lietadlá boli pripravené okamžite vzlietnuť, no zatiaľ to nebolo potrebné. Severokórejská armáda ukončila bombardovanie asi po hodine.

Kým Soul hovorí o jednostrannej agresii, Pchjongjang tvrdí opak. „Juhokórejský nepriateľ napriek varovaniu opakovane provokoval tým, že strieľal do nášho námorného priestoru,“ uviedla severokórejská armáda.

Južná Kórea testovala raketu

Soul priznal vojenské cvičenie v sporných vodách, ale odmieta, že by jeho delostrelectvo mierilo na sever. V tejto oblasti často robí cvičenia spolu s americkým námorníctvom, tentokrát to tak vraj nebolo.

"Vykonávame bežné vojenské cvičenia a naše testovacie strely boli mierené na západ, nie na sever," povedal jeden z juhokórejských vojenských predstaviteľov.

Juhokórejský prezident I Mjong-bak nariadil armáde, aby zaútočila na severokórejské vojenské základne pozdĺž ich pobrežných delostreleckých pozícií v prípade, že sa objavia náznaky ďalších provokácií. Informovala o tom juhokórejská agentúra Jónhap s odvolaním sa na jeho hovorkyňu.

Napínanie svalov, nie nová vojna

Aj keď dve kórejské republiky sú oficiálne stále vo vojnovom stave, kórejská vojna sa skončila v roku 1953 len prímerím, analytici si zatiaľ nemyslia, že hrozí obnovenie bojov.

Skôr ide o „napínanie svalov“ zo strany severu. „Kim Čong­il odkázal svetu: Ešte žijem,“ napísal magazín Forbes.
Ďalší zas v útoku vidia krok beznádeje. Uzavretý režim na severe nemá z čoho žiť a nutne potrebuje upútať pozornosť.

Aj za cenu nie celkom premysleného útoku na svojho suseda. Ten zrejme neostane bez trestu, už v najbližších dňoch by o ňom mala mimoriadne rokovať Bezpečnostná rada OSN.

Plynové terminály útok nezasiahol

Juhokórejské terminály na skvapalnený plyn (LNG), ktoré sa nachádzajú neďaleko ostreľovaného ostrova, delostrelecká paľba nepoškodila. Oznámila to juhokórejská plynárenská spoločnosť Korea Gas Corporation (Kogas).

Zástupca Kogasu, najväčšieho dovozcu LNG na svete, uviedol, že ani jeden z terminálov incident neohrozil. Kogas prevádzkuje tri najväčšie juhokórejské terminály na skvapalnený zemný plyn a surovinu dováža najmä z Kataru, Malajzie, Ománu a Indonézie.

Incident by nemal ovplyvniť ani dodávky suroviny, keďže ani jedna z lodí smerujúcich k terminálom neoznámila pre dnešný konflikt zmenu kurzu.

Juhokórejská republika je po Japonsku druhým najväčším dovozcom skvapalneného zemného plynu na svete. Dovoz dosahuje najväčší objem od októbra do januára, keď sa dopyt po plyne zvyšuje.

Obama sa stretne s juhokórejským prezidentom

Americký prezident Barack Obama bude hovoriť s juhokórejským prezidentom I Mjong-bakom po delostreleckom útoku Severnej Kórey na juhokórejský ostrov. Informoval o tom hovorca Bieleho domu.

Obama sa podľa neho domnieva, že KĽDR nedodržiava svoje záväzky.

"Severná Kórea neustále robí veci, ktoré sú provokatívne. Toto je mimoriadne poburujúci čin," povedal hovorca novinárom na palube prezidentského špeciálu. Neočakáva sa, že sa Obama k záležitosti vyjadrí osobne, na programe má prejav o ekonomike.

Severokórejský útok odsúdil aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun s tým, že išlo o jeden z najzávažnejších incidentov na Kórejskom polostrove od konca vojny v roku 1953.

"Generálny tajomník je hlboko znepokojený eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove, spôsobenou dnešným delostreleckým útokom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky na ostrov Jonpjong," uvádza sa v tlačovej správe OSN.

Pan Ki-mun, bývalý juhokórejský minister zahraničných vecí, zároveň vyzval na zdržanlivosť a zdôraznil, že všetky rozpory medzi Severnou a Južnou Kóreou musia byť riešené mierovými prostriedkami a dialógom.

Pre incident sa zíde Bezpečnostná rada OSN

Pre utorkový krvavý útok delostrelectva Severnej Kórey na juhokórejský ostrov sa mimoriadne zíde Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), oznámil francúzsky diplomatický zdroj. Útok už odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo.

"Organizuje sa mimoriadne zasadnutie rady. Francúzsko s tým veľmi súhlasí," uviedol zdroj, ktorý si želal zostať v anonymite. Svetové mocnosti vrátane Spojených štátov, Ruska, Japonska a Západnej Európy útok odsúdili, kým Čína - jediný významný spojenec a ekonomická opora Pchjongjangu - vyjadrila obavy, že dôjde k eskalácii napätia medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Francúzska ministerka zahraničných vecí Michele Alliot-Marieová už skôr ostro odsúdila útok na ostrov Jon-pchjong v Žltom mori a vyzvala Severnú Kóreu, aby ukončila svoje provokácie a "zdržala sa akýchkoľvek nových činov, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu regionálneho napätia".

Zástupca severokórejského veľvyslanca pri OSN Pak Tok-hun vyhlásil, že delostreleckou paľbou pri hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou by sa mali zaoberať bilaterálne obe krajiny, nie Bezpečnostná rada OSN.

"Bezpečnostná rada sa zaoberá ohrozeniami medzinárodného mieru a bezpečnosti. Toto je regionálny problém medzi Severnou a Južnou Kóreou," povedal Pak v čase, keď sa diplomati BR OSN radili, ako by mohli reagovať na incident.

Slovensko útoky odsúdilo

Slovenská diplomacia odsudzuje útoky severokórejskej armády, ktoré spôsobili straty na životoch juhokórejských vojakov.

"Vyzývame KĽDR, aby sa zdržala akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ďalšej eskalácii napätia v oblasti," konštatoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ľuboš Schwarzbacher.

Rezort zároveň víta postoj juhokórejských predstaviteľov, ktorých cieľom je zabrániť ďalšiemu vyhrocovaniu konfliktu.

Incidenty sú časté

Incidenty medzi oboma krajinami bývajú pomerne časté, naposledy na jar tohto roku severokórejské torpédo potopilo juhokórejskú loď. Pri incidente zahynulo 46 námorníkov.

Útok prišiel v čase, keď splnomocnenec amerického prezidenta pre Severnú Kóreu Stephen Bosworth odletel do Číny na konzultácie o severokórejskom jadrovom programe.

KĽDR vo svojom jadrovom komplexe v Jongbjone inštalovala 2000 centrifúg na obohacovanie uránu a tie už sú v prevádzke.

Čína vyjadrila obavy v súvislosti s útokom zo strany KĽDR a vyzvala na mier na Kórejskom polostrove. Útok odsúdilo Rusko aj USA.

Prečo provokuje?

Útok Severnej Kórey sa vysvetľuje rôznymi teóriami.

1. Odovzdanie moci
Chorľavý Kim Čong-­il v septembri oficiálne predstavil nástupcu. Jeho syn Kim Čong­un ako čerstvý generál teraz musí ukázať, že má na to, aby riadil krajinu. Prípadný vojenský úspech by zvýšil jeho prestíž.

2. Jadrové rokovania
Severná Kórea si potrebuje zlepšiť postavenie pri rokovaniach o svojom jadrovom programe. Hovorí o návrate k šesťstranným rozhovorom. Ak by sa jej ostatní „báli“, mohla by dohodnúť viaceré ústupky. Súčasťou tejto taktiky môže byť aj to, že ukázala svoje jadrové zariadenia americkému expertovi. Ten ich označil ako technologicky vyspelé.

3. Volanie o pomoc
Vyhladovaná Severná Kórea je odkázaná na potravinovú pomoc z Soulu. Prezident Li Mjung­pak ju však po svojom nástupe v roku 2008 prakticky zastavil a od suseda žiada ústupky. Pchjongjang ho zasa obviňuje, že brzdí mierový proces.

Severnú Kóreu navyše tvrdo zasiahli tohtoročné záplavy a mnoho ľudí hladuje. Útok môže byť vyústením beznádejnej situácie, v ktorej sa režim bez pomoci z vonku ocitol.

4. Napínanie svalov
Režim pomaly stráca aj posledného spojenca Čínu. Severná Kórea preto potrebuje navonok aj dovnútra ukázať, že je vplyvným hráčom. Zastrašovanie a následná pozornosť mocností môžu pomôcť.

Matúš Krčmárik

Kliknite - obrázok zväčšíte.

utok2_tasr.jpg

utok5_tasrap.jpg

utok4.jpg

utok6_tasrap.jpg

TASR/AP

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 2. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 5. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 6. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 7. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 8. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 9. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 10. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 334
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 12 489
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 135
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 468
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 571
 6. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 7 342
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 068
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 351
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 071
 10. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť 5 518
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

14. máj
Označenie hranice s Českou republikou.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 203 obetí.

14 h
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa radujú po zisku majstrovského titulu vo Fortuna lige.

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.

2 h
Raketový útok na výškovú budovu v Gaze, v ktorej malo svoje kancelárie viacero zahraničných médií.

Izraelská armáda na chystaný útok upozornila, budovu včas evakuovali.

6 h

Neprehliadnite tiež

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

Témou bol izraelsko-palestínsky konflikt.

13m
Jannisa Lagosa hneď po prílete v putách predviedli na prokuratúru.

Lagosa ihneď po prílete predviedli v putách na prokuratúru.

17m
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izraelský premiér telefonoval prezidentovi Bidenovi po útoku na budovu v Gaze, v ktorej mali kancelárie zahraničné médiá.

56m
Ilustračná fotografia.

Burakov tvrdil, že počas väzby ho v noci viackrát budili a nútili tiež donaha sa vyzliecť.

2 h