HAAG. Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v pondelok otvoril proces s bývalým viceprezidentom Konžskej demokratickej republiky Jeanom-Pierrom Bembom, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Tie mal spáchať v období od októbra 2002 do marca 2003 v Stredoafrickej republike, kam vyslal okolo 1500 bojovníkov Konžského oslobodzovacieho hnutia, aby pomohli potlačiť vzburu pod vedením bývalého veliteľa tamojšej armády Françoisa Bozizého.
Štyridsaťosemročný Bemba je doteraz najvyššie postaveným politickým predstaviteľom zodpovedajúcim sa pred medzinárodným tribunálom, ktorý začal pôsobiť v roku 2002. Žalobcovia navyše upozorňujú, že jeho proces definuje právnu zodpovednosť veliteľov armád za konanie svojich vojakov.
Bemba, ktorého zatkli v roku 2008 v Bruseli, popiera, že by vojakov podporoval v znásilňovaní či vraždách. Opak majú dokázať výpovede niekoľkých desiatok svedkov, ktorých budú vypočúvať v nasledujúcich mesiacoch. V prípade usvedčenia Bembovi hrozí doživotný pobyt za mrežami.
Prvé pojednávanie za prítomnosti obžalovaného otvorila brazílska sudkyňa Sylvia Steinerová. Žalobca Luis Moreno-Ocampo predtým na tlačovej konferencii opisoval, ako vyčíňajúci Bembovi vojaci v susednej republike "znásilňovali, plienili a zabíjali". Ide pritom o prvý prípad v histórii medzinárodného práva, keď súdia vojenského veliteľa na základe nepriamej trestnej zodpovednosti za činy spáchané podriadenými vojakmi.
Podľa obžaloby bolo v hlavnom meste Stredoafrickej republiky Bangui počas päť mesiacov trvajúcich bojov zaznamenaných okolo 400 znásilnení. Medzi obeťami sú osemročné dievčatá, ale aj 70-ročné ženy. Bemba v roku 2007 utiekol z Konga po tom, ako nad ním v prezidentských voľbách zvíťazil terajší prezident Joseph Kabila. Svoje milície však odmietal rozpustiť, čo v krajine vyústilo do krvavých zrážok.