Správa WHO konštatuje, že náklady na zdravotníctvo prudko stúpajú starnutím populácií, zvyšovaním počtu ľudí s chronickými chorobami, ako aj novými a drahšími spôsobmi liečby.
ŽENEVA. Desiatky miliónov ľudí každý rok upadajú do chudoby následkom rastúcich výdavkov na zdravotnícku starostlivosť. Uviedla to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) správe o financovaní zdravotníctva.
V najchudobnejších častiach sveta zdravotná starostlivosť mnohým ľuďom úplne chýba, keďže si jednoducho nemôžu dovoliť platiť účty za lekárov alebo nakúpiť lieky.
V niektorých krajinách ženy z najbohatších 20 percent obyvateľstva majú až 20-krát vyššiu pravdepodobnosť než chudobnejšie ženy, že pri pôrode bude s nimi školený zdravotník, uviedla WHO.
Najhoršia situácia je v krajinách, kde pacienti platia za lekárske služby priamo na mieste.
Podľa WHO sa odhadom 100 miliónov ľudí každoročne dostáva pod hranicu chudoby následkom platenia účtov za zdravotnícku starostlivosť.
"Nikto s potrebou zdravotníckej starostlivosti by nemal následkom toho riskovať finančný úpadok," uviedla generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová.
Správa tiež konštatuje, že náklady na zdravotníctvo prudko stúpajú starnutím populácií, zvyšovaním počtu ľudí s chronickými chorobami, ako aj novými a drahšími spôsobmi liečby.
WHO odporúča krajinám zvýšenie financovania sektoru zdravotníctva. Jednou z ciest ako získať za týmto účelom peniaze, by mohlo byť zvýšenie daní na cigarety.
Dostupné prostriedky by zároveň mali byť vynakladané efektívnejšie. WHO dala za príklad Francúzsko, kde lekári často predpisujú lacnejšie generické lieky namiesto značkových produktov, aby tak znížili náklady.
Pri najchudobnejších krajinách sa nedá vyhnúť medzinárodnej pomoci pri financovaní zlepšenia zdravotníckeho systému, uviedla WHO, ktorá zároveň vyzvala bohaté krajiny, aby zvýšili svoju rozvojovú pomoc.