TEHERÁN, TEL AVIV. Iránsky jadrový program netrápi len svet, ale aj onkologických pacientov v krajine. Agentúra AP tvrdí, že izotopy, ktoré sa používajú na diagnostiku a liečbu rakoviny, môžu iránske medicínske reaktory vyrábať už len do septembra budúceho roku. Dovtedy majú materiál.
V Iráne žije asi 850-tisíc onkologických pacientov. Liečia sa na 120 onkologických pracoviskách. Päťdesiatročný pacient z teheránskej fakultnej nemocnice AP povedal, že ak nebude dostávať rádioterapiu, je to akoby mu preťali žilu. Má rakovinu štítnej žľazy a na liečbu izotopmi dochádza z malej dediny každý týždeň.
„Nerozumiem politike. Viem len to, že ak nedostanú palivo do reaktorov, tak sa ocitnem v ohrození. Humanitárne otázky by mali byť nad politikou.“ Irán, ktorý je v podozrení, že sa pokúša vyrobiť jadrovú bombu, má problémy s nákupom palivových článkov.
Na medicínske prístroje sa sankcie OSN, čo ho za neochotu zastaviť sporný jadrový program trestajú, nevzťahujú. Predajcovia však iránsku situáciu zneužívajú a zvyšujú ceny.
Izotopy Irán vyrába z palivových článkov, ktoré doviezol pred desiatimi rokmi z Argentíny. Tie sa však míňajú.
Irán dostal tento rok ponuku na dodávku nukleárneho paliva na medicínske účely, ale nepáčili sa mu jej podmienky. To Západ ešte viac utvrdilo v názore, že teheránsky režim nemá čisté úmysly.