Na summit NATO prichádza Slovensko s tým, že zvyšujeme náš kontingent v Afganistane v čase, keď veľa krajín chce svojich vojakov úplne stiahnuť, prečo?
"Pretože chceme byť zodpovedným partnerom rodiny, ktorá má v Afganistane, ale aj v omnoho širšom priestore nezastupiteľnú úlohu. Zrejme niet väčšej sily na svete, ktorá by dokázala prispieť k upokojeniu alebo modernizácii Afganistanu aj širšieho regiónu. Takže došlo k legitímnemu preskupeniu síl, že sťahujeme vojakov z Kosova, ale zároveň zvyšujeme kontingent v ISAF v rámci nášho postavenia v Afganistane. Po prvýkrát posielame do Afganistanu aj trénerov pre tých, čo budú preberať zodpovednosť tak, aby sa v horizonte niekoľkých málo rokov mohol Afganistan spravovať sám.“
Aliancia chce právomoci Kábulu odovzdať najskôr v roku 2014. Bude Slovensko dovtedy vojensky prítomné v Afganistane?
„Jednoznačne áno. Neurobíme jednostranný krok. O to viac, že ak je ten horizont reálny, v čo verím, hovoríme už len o troch rokoch.“
Misia NATO v Afganistane je najväčšou v jej histórii, hoci tento rok bol pre ňu najkrvavejší. Nehrozí, že NATO dopadne v Afganistane ako Sovietska armáda v roku 1989, keď odišla porazená?
„Vývoj je dnes kvalitatívne iný, ako keď Rusi odchádzali z Afganistanu. Nie je vyhrané, ale mnoho indikátorov hovorí, že aj keď je odpor silný, predsa len dochádza k tendenciám, ktoré nás môžu povzbudzovať. Nepoznám alternatívu tej, ktorú dnes podporujeme. Tá, ktorá by nastúpila, obávam sa, by bola veľmi smutná a nebezpečná aj pre Slovákov.“
Prvý raz od vojny medzi Ruskom a Gruzínskom príde na summit NATO ruský prezident Dmitrij Medvedev. Bude sa rozprávať o spoločnom protiraketovom štíte. Viete si predstaviť, že by takáto spolupráca s Kremľom fungovala?
„Samozrejme, aj keď detaily sú vždy dôležité. Už len ten fakt, že Rusko je zainteresované, dáva myšlienke obrovské čaro a zaujímavosť.“
Medzi členmi NATO sa ozývajú hlasy, že v súvislosti s protiraketovým systémom by sa na summite malo konkrétne pomenovať aj najväčšie nebezpečenstvo - Irán. Vnímate ho aj vy ako najväčšiu hrozbu?
„Zrejme, áno. Nie som špičkový bezpečnostno-politický analytik, ale všetko nasvedčuje tomu, že ide o režim, ktorý je veľmi militantný a nebezpečný. Pokiaľ bude prezident akejkoľvek krajiny snívať o tom, že vymaže Izrael z mapy sveta, tak nemôžem na vašu otázku odpovedať, že si to nevšímam. Myslím, že treba mať zmysel pre citlivosť, ale na druhej strane by sa NATO nemalo nechať vykastrovať, ak to mám povedať trochu vulgárne, a budeme sa báť hovoriť, odkiaľ prichádza tá kľúčová hrozba.“