BANGKOK.
Uviedla to len šesť dní po prepustení z domáceho väzenia, v ktorom strávila posledných sedem rokov.
"Nevylúčili sme spoluprácu s armádou. Musíme ale hovoriť o tom, ako uskutočniť pokojnú transformáciu a v akých štádiách," uviedla laureátka Nobelovej ceny za mier v telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters zo svojho domu v Rangúne.
Podľa Su Ťij je potrebné demokratické zmeny v bývalej Barme zavádzať nenásilnou cestou. "Ide nám skôr o výraznú než o dramatickú premenu. Dráma nie je vždy to najlepšie," zdôraznila 65-ročná politička.
Jednoznačne pritom neodmietla kroky vládnucej junty smerujúce k nastoleniu civilnej vlády, ktorých súčasťou boli aj nedávne prvé parlamentné voľby za ostatných 20 rokov. Podľa jej slov bude záležať na tom, či pôjde o kroky, ktoré budú v prospech obyvateľov krajiny.
Su ťij tiež potvrdila svoje plány na návrat do politiky a úmysel podniknúť cestu po vidieckych oblastiach krajiny, kde žije mnoho jej stúpencov.
Známa disidentka strávila v domácom väzení vyše 15 z posledných 21 rokov a stala sa symbolom boja za demokraciu v bývalej Barme, kde už takmer 50 rokov vládne armáda. V roku 1990 jej strana zvíťazila vo voľbách, junta jej však nedovolila ujať sa moci. V roku 1991 dostala Nobelovu cenu za mier.
Informovala agentúra Reuters.