VIEDEŇ, BRATISLAVA. Umar Israjlov mal len 27 rokov a snažil sa vo Viedni začať odznova. Bývalý člen gardy čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova v roku 2004 z krajiny ušiel a to, čo sa tam dialo, si nechcel nechať pre seba.
Hoci jeho otca zatkli a mučili, aby donútili syna vrátiť sa, nezľakol sa a obrátil sa na Európsky súdny dvor pre ľudské práva. Chcel dosvedčiť, že čečenský prezident trýzni a vraždí svojich kritikov. V Rakúsku požiadal o azyl a políciu niekoľkokrát žiadal o ochranu. Márne.
Chceli ho uniesť
V januári minulého roka ho vo Viedni zastrelili na ulici za bieleho dňa. V utorok za vraždu začali súdiť troch mužov. Hlavným obžalovaným je 42-ročný Čečen Otto K., ktorý v Rakúsku dostal azyl a pracuje ako maklér.
Na fotografii obžaloby sa objíma s prezidentom Kadyrovom. Otto K. tvrdí, že čečenského prezidenta veľmi dobre pozná, ale s „tragédiou nemá ani on, ani prezident nič spoločné".
Žalobca tvrdí, že pôvodne chceli obžalovaní Israjlova uniesť, ale plán nevyšiel a zastrelili ho. S tým súhlasí aj obhajoba, ale uvádza iný motív. Vraj išlo o peniaze.
Žaloba tvrdí, že o osude Israjlova rozhodol sám prezident Kadyrov. Chcel, aby ho nasilu priviezli späť do Čečenska a nemohol prehovoriť.
Kadyrova obviňuje aj viedenský krajinský úrad na ochranu ústavy a boja s terorizmom. Muž, ktorý vystrelil, na lavici obžalovaných nesedí. Utiekol do Čečenska a ako vysoký dôstojník pracuje na polícii.
Rakúsko má podiel
Z celého prípadu nevychádza dobre ani Rakúsko. Peter Pilz, bezpečnostný expert strany Zelených, tvrdí, že Kadyrov má v Rakúsku teroristickú sieť asi 30 ľudí a likviduje či zastrašuje svojich oponentov.
Rakúsky úrad na ochranu ústavy a boja s terorizmom s tým nič nerobí. Naopak.
Cez úrad sa podľa Pilza mali informácie o Israjlovovi dostať k mužovi, ktorý pracuje od roku 2005 na ruskej ambasáde. Rusi vraj odovzdali informácie spriatelenému Kadyrovovi.
Podľa Pilza žije v Rakúsku 26-tisíc Čečenov, medzi nimi asi 500 Kadyrovových stúpencov, čo ohrozuje vnútornú bezpečnosť Rakúska.