SOUL. Juhokórejská vláda dospela k záveru, že tzv. slnečná politika Soulu voči komunistickej Severnej Kórei zlyhala. Napriek desaťročiu rozsiahlej humanitárnej pomoci a podpory totiž nedošlo k žiadnym pozitívnym zmenám v konaní Pchjongjangu.
Pomoc poskytnutá KĽDR za vlády juhokórejských prezidentov Kim Te-džunga a Ro Mu-hjona v rokoch 1998-2008 tiež nič nezmenila na živote chudobných Severokórejčanov. Uvádza sa to v správe juhokórejského ministerstva pre národné zjednotenie, ku ktorej sa dnes dostala tlačová agentúra Reuters.
Nobelovka za mier výsledky nepriniesla
Analýza doterajšej politiky poukazuje tiež na vývoj jadrových zbraní v Severnej Kórei a potopenie juhokórejskej vojenskej lode, pri ktorom v marci zahynulo 46 námorníkov ako na hlavné príklady falošnosti KĽDR.
"Útok na loď dokazuje, že napriek kvalitatívnemu rastu v medzikórejských vzťahoch sa Severná Kórea nezmenila," uvádza správa.
Kim Te-džung získal v roku 2000 Nobelovu cenu za mier za "slnečnú politiku" angažovanosti voči Severnej Kórei a iniciovanie dialógu medzi oboma Kóreami, ktoré sú technicky stále vo vojnovom stave, pretože vojna na polostrove z rokov 1950-53 sa skončila len prímerím.
Len dve stretnutia lídrov
Kim cestoval do Pchjongjangu v júni 2000 na prvý z doterajších len dvoch povojnových summitov lídrov oboch kórejských štátov, ktoré pripravili pôdu pre zlepšenie politických vzťahov a nárast obchodnej výmeny.
Súčasný juhokórejský prezident I Mjong-bak po nástupe do funkcie v roku 2008 zaujal voči KĽDR tvrdšiu líniu. Zastavil jej pomoc a odmietol ustúpiť požiadavkám Pchjongjangu s tým, že ten sa musí najskôr vzdať jadrového programu.
Zdroj: Reuters