CONKAKRY. Opatrenia zostanú v platnosti, kým najvyšší súd oficiálne nepotvrdí výsledky volieb. Podľa zákona na to má osem dní od ich zverejnenia.
Novembrové voľby v tejto bývalej francúzskej kolónii bohatej na nerastné suroviny, ktorá v roku 1958 vyhlásila nezávislosť, by mali ukončiť dvojročnú vojenskú vládu nastolenú po smrti prezidenta Lansanu Contého v roku 2008.
Výnimočný stav poskytne polícii rozšírené právomoci pre udržanie zákona a poriadku, uviedol informátor, ktorý si neželal byť menovaný. Guinejská vláda predtým zvolala naliehavé zasadnutie kabinetu, pretože v hlavnom meste Conakry pokračovali dnes už tretím dňom zrážky konkurenčných etnických skupín. Bezpečnostné sily strieľali iba sporadicky, avšak zatkli množstvo ľudí.
Násilnosti vypukli v pondelok po oznámení, že v prezidentských voľbách zo 7. novembra zvíťazil podľa predbežných výsledkov vodca opozície Alpha Condé, čo jeho súper Cellou Dalein Diallo napadol na najvyššom súdu. Napriek jeho výzvam na pokoj niektorí jeho stúpenci vyšli do ulíc, kde došlo k zrážkam s bezpečnostnými silami.
Condé pôsobí v politike od konca 50. rokov a bol hlavným kritikom doterajších guinejských lídrov. V kampani prisľúbil reformu bezpečnostného sektora a prehodnotenie zmlúv na ťažbu nerastných surovín. Podľa medzinárodných pozorovateľov bolo hlasovanie všeobecne slobodné a spravodlivé.
Guinea sa nachádza na pobreží západnej Afriky, susedí so Sierrou Leone, Libériou, Pobrežím slonoviny, Mali, Senegalom a Guineou-Bissau.