Jajang Sukandi sa včera rovnako ako milióny indonézskych moslimov najedol do sýtosti mäsa, ktoré má na tanieri len zriedkavo. Slávnosť obetovania nazývaná Idul Adha sa v Indonézii, ako aj v iných moslimských krajinách a komunitách, spája s rituálnym zabíjaním obetných zvierat a mäsovými hodmi.
Zarobí pre rodinu
Jajang robí v Jakarte osobného šoféra v zámožnej rodine. Tá kúpila pre jeho dedinu kravu za tisíc dolárov. Podľa tradície mäso z nej rozdelili na tretiny. Jedna tretina putovala späť zamestnávateľovi, zvyšok sa rozdelil v dedine medzi susedov a chudobných.
„Rodina, pre ktorú pracujem, venuje každoročne svoje mäso sirotincu. O tom je tento sviatok,“ hovorí Jajang, ktorý musí z necelých tristo dolárov mesačne uživiť ženu a tri deti. Aby si privyrobil, odchoval tento rok troch baranov, ktoré predal na slávnosť obetovania.
Jeho dedina Sukaratu je neveľká. Pod nôž tam tento rok išli 2 kravy a 7 kôz. Slávnosť, ako i rituálne zabíjanie je tu veľmi tradičné, má svoj presný postup. Začína ešte pred svitaním. Treba vstať o štvrtej, umyť sa a vychystať na slávnostnú rannú modlitbu nazývanú sholat ied.
Po nej si príbuzní gratulujú a žiadajú o odpustenie hriechov. Samotné zabíjanie sa zvyčajne odohráva pri mešite. Hrdlo podrezáva jedným rezom duchovný vodca dediny tzv. ustadz.
„Obetované zviera musí mať hlavu natočenú smerom k Mekke. Pri podrezávaní duchovný odrieka Bismillahi Allahu akbar,“ hovorí Jajang, čo v preklade znamená „v mene Alaha, Alah je veľký“. Mäso sa tak stáva halal, čiže košér. Krv obetovaného zvieraťa odtečie do jamy vyhĺbenej v zemi.
O zvyšok sa už postarajú ostatní domorodci. Kravy a kozy šikovne rozporciujú, akoby to robili každý deň. Mäso nakrájajú a uložia na malé kôpky. Nakoniec zabalia do sáčkov a rozdajú po dedine, každému rovným dielom. Ženy medzitým navaria hovädziu polievku, z ktorej dostane každý, kto priložil ruku k dielu.
Príbeh Abraháma
Jajangova dedina žije vierou, všetci jej obyvatelia vyznávajú islam, denne sa päťkrát poctivo modlia. Idul Adha je tu veľká udalosť. Príbeh Abraháma, na počesť ktorého sa tento deň svätí, vedia odrecitovať aj deti. „Bohu mal dokázať svoju vieru obetou svojho syna Izmaila.
V poslednej chvíli ho však Boh zastavil a dovolil mu namiesto syna obetovať barana,“ prezrádza Jajangova dvanásťročná dcéra. Už v predvečer sviatku krajinu zaplavia volania muezínov a nekonečné vzývanie Alaha.
Z roka na rok sa ozýva viac hlasov z radov moslimov, ktorí kritizujú masové kántrenie státisícov kusov dobytka. Ulice Jakarty zaplavia pouliční predajcovia kráv a kôz. Najmasovejšia zabíjačka je tradične pri národnej mešite Istiqlal, kde sa počas Idul Adha modlí naraz až 150-tisíc moslimov a na jatkách podrežú desiatky kráv a stovky kôz. Najväčšieho býka v Jakarte, vážiaceho až 1350 kilogramov, obetoval minulý rok sám prezident Susilo Bambang Yudhoyono, prezývaný skratkou SBY.
Polkilogramový balíček mäsa, za ktorý museli poskytnúť odtlačok palca ako pri voľbách, aby sa do radu nepostavili opakovane, si prišlo vziať vyše sedemtisíc chudobných. Mäso na tanieri si väčšinou nemôžu dovoliť. Pre nich je tak Idul Adha aj sviatkom mäsa.
Zmätok okolo dátumu
Slávnosť obetovania Idul Adha, alebo aj qurban, sa viaže na päťdňovú moslimskú púť hadždž do Mekky, ktorá je jedným z najväčších prejavov náboženskej oddanosti na svete. Slávnosť obetovania sa začína v čase, keď pútnici zostúpia z posvätnej hory Arafat.
Po stopách proroka Mohameda sa tento rok vydalo aj 221-tisíc Indonézanov. Mnohí z nich na cestu do Saudskej Arábie šetria celý život. Priemerne ich letenka a pobyt v údolí Minaá vychádza na 3-tisíc dolárov.
Idul Adha sa oslavuje na desiaty deň posledného mesiaca lunárneho islamského kalendára. Je to približne 70 dní po skončení mesiaca ramadánu. Každá rodina, ktorá si to môže dovoliť, musí kúpiť a obetovať aspoň jedno zviera pre chudobných.
Tento rok bol qurban v Indonézii sprevádzaný zmätkom, nakoľko vláda a druhá najväčšia islamská organizácia Muhammadiyah vyhlásili Slávnosť obetovania na dva rôzne dni.
Podľa ministerstva pre náboženské záležitosti pripadol tento rok Idul Adha na 17. november. Muhammadiyah, ktorá združuje 30 miliónov moslimov, ho oslávila o deň skôr. K islamu sa v Indonézii hlási 85 percent z 235 miliónovej populácie.
Autor: Juraj Sedlák