RÍM. Taliansky prezident Giorgio Napolitano začína dnes neformálne kolo konzultácií o politickej kríze v krajine.
V prezidentskom paláci sa stretne najskôr s predsedami oboch komôr parlamentu Gianfrancom Finim a Renatom Schifanim. Najvyšší taliansky predstaviteľ si chce pri konzultáciách objasniť aspekty vnútropolitickej situácie pred hlasovaním o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery Silviovi Berlusconimu, ktoré by sa mohlo uskutočniť na budúci týždeň.
Fini v pondelok v súlade s vlastným avízom takpovediac odvolal z vládneho kabinetu členov svojej frakcie, ktorí podali demisiu - tým kríza v krajine naplno eskalovala, komentujú talianske médiá.
Minister práce, rodiny a sociálnych vecí Maurizio Sacconi, nominant Berlusconiho strany Ľud slobody (PdL) a človek blízky súčasnému premiérovi, vyhlásil, že ak padne Berlusconi, dôjde k predčasným voľbám. Nový kabinet bez účasti terajšieho predsedu vlády podľa jeho slov neprichádza v úvahu. Stredopravá koalícia potvrdila však, že urobí maximum pre záchranu kabinetu.
Berlusconi, ktorý chce ešte pred hlasovaním o vyslovení nedôvery presadiť na parlamentnej pôde schválenie zákona o stabilite a rozpočte na budúci rok, dočasnú alebo technokratickú vládu v krajine odmieta.
Premiér podľa mediálnych informácií očakáva od hlasovania buď potvrdenie vo funkcii, alebo v prípade opačného výsledku vypísanie volieb. To je údajne výsledok dnešného krízového rokovania predsedu vlády s lídrom koaličných partnerov z Ligy severu Umbertom Bossim. Ani jeden z účastníkov sa k výsledkom rokovania zatiaľ nevyjadril osobne.
Podľa slov ministra obrany Ignazia La Russu by v prípade, že premiér a jeho súčasný kabinet nedostanú dôveru parlamentu, dostali slovo opäť voliči.
Pozorovatelia vidia tri možnosti, ako vyriešiť súčasnú krízu v Rime. Prvou je demisia Berlusconiho pri vyjadrovaní nedôvery, po ktorej by prezident poveril opäť súčasného premiéra, aby zostavil nový kabinet rozšírený aj o kresťanských demokratov z UDC. Druhou je poverenie určitej osoby zo stredoľavého tábora zostavením novej vlády po Berlusconiho demisii. Keby to však podľa prezidenta nebolo zmysluplné, môže rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby na jar 2011.
Správu priniesli agentúry APA a DPA.