RANGÚN. Mjanmarská prodemokratická líderka Aun Schan Su Ťij dnes začala právnu bitku o vzkriesenie svojej politickej strany - podala na najvyššom súde krajiny dokument žiadajúci opätovné ustanovenie jej strany, ktorú generáli vládnucej junty rozpustili začiatkom tohto roka.
Dnešná cesta 65-ročnej opozičnej političky a laureátky Nobelovej ceny za mier Su Ťij na súd bola jej prvou návštevou centra mesta Rangún po tom, ako ju v sobotu 13. novembra prepustili z domáceho väzenia. Zadržiavaná bola súvisle vyše sedem rokov.
Su Ťij sa od prepustenia pohybovala striedavo medzi svojím domom na brehu jazera a sídlom svojej strany Národná liga za demokraciu (NDL). Na súde podala prísažné vyhlásenie, ktorým sa snaží zrušiť rozpustenie NDL a dosiahnuť jej opätovnú existenciu.
Strana bola rozpustená, lebo sa znovu nezaregistrovala po tom, čo sa jej členovia rozhodli nezúčastniť všeobecných volieb 7. novembra vzhľadom na podmienky určené juntou. NDL ich totiž podkladala za nespravodlivé a nedemokratické.
Úplné výsledky z tohtomesačných volieb ešte len majú oznámiť, ale podľa doterajších údajov si hlavná strana podporovaná juntou zabezpečila spoľahlivú väčšinu v oboch komorách parlamentu. Kritici sa sťažujú, že voľby boli zmanipulované.
Su Ťij v nedeľu sľúbila tisícom búrlivo jasajúcich priaznivcov v sídle strany, že bude pokračovať v boji za ľudské práva a vládu zákona v Mjanmarsku, ktoré je pod kontrolou armády. Absolvovala stretnutia so straníckymi funkcionármi a ďalšími členmi, s ktorými diskutovala o stratégii. V rozhovoroch pre médiá rozprávala skôr o zmierení než o spravodlivosti.
V dnes zverejnenom interview pre americký denník Washington Post politička uviedla, že bude uvažovať o uznaní novozvoleného parlamentu - hoci takisto povedala, že preskúma prípadné volebné podvody. Uviedla tiež, že sa bude chcieť rozprávať s vodcom junty generálom Than Šweiom, s ktorým nediskutovala od roku 2002.
"Mali by sme byť schopní rozprávať sa jeden s druhým. Najprv by sme mali začať priateľsky - skutočný, úprimný rozhovor, nielen dať si spolu čaj a podobne," povedala Su Ťij.
Najvyšší súd uskutoční vo štvrtok 18. novembra vypočúvanie, na ktorom rozhodne, či začne riešiť prípad Su Ťij. V dokumente, dnes podanom na súde, politička tvrdí, že rozpustenie jej strany "nie je v súlade so zákonom".
Zdroj: Associated Press