SME

ODS a ČSSD sa v Prahe dohodli a vyšachovali TOP 09

Koaličnú dohodu pravicových občianskych demokratov a ľavicovej sociálnej demokracie v priebehu dňa potvrdili aj pražské stranícke orgány oboch strán.

Zľava Ivan Kabický, Boris Šťastný, Bohuslav Svoboda, Rudolf Blažek a Aleksandra Udženija na tlačovke ODS v sídle pražského magistrátu.Zľava Ivan Kabický, Boris Šťastný, Bohuslav Svoboda, Rudolf Blažek a Aleksandra Udženija na tlačovke ODS v sídle pražského magistrátu. (Zdroj: ČTK)

Koaličnú dohodu pravicových občianskych demokratov a ľavicovej sociálnej demokracie v priebehu dňa potvrdili aj pražské stranícke orgány oboch strán.

PRAHA. Pražskú radnicu na štyri roky ovládne spojenectvo pravicovej ODS a ľavicovej ČSSD. Obe strany, ktoré v októbrových komunálnych voľbách skončili až na 2. a 3. mieste, sa na vytvorení tzv. veľkej koalície na pražskom magistráte dohodli na tajnom nočnom rokovaní dnes nad ránom. Stranícke orgány dohodu potvrdili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O dohode ODS a ČSSD, ktorá sa už dlhší čas očakávala, dnes informoval člen vyjednávacieho tímu a predseda pražskej organizácie ODS Boris Šťastný. Existuje predpoklad, že primátorom sa stane kandidát ODS pražský líder strany Bohuslav Svoboda.

SkryťVypnúť reklamu

Víťaz bude v opozícii

Dohoda občianskych demokratov a socialistov de facto znamená, že suverénny víťaz októbrových komunálnych volieb v Prahe, pravicová strana TOP 09 vedená v hlavnom meste bývalým guvernérom centrálnej banky Zdeňkom Tůmom, bude v opozícii.

TOP 09 v Prahe bodovala aj kvôli svojmu sľubu, že ukončí netransparentné a údajne korupciou poznamenané vzťahy pražskej radnice s niektorými podnikateľmi a nechá preveriť veľké zákazky mesta. TOP 09 v polovici októbra dostala od voličov v Prahe až 30,3 percenta hlasov.

Hlavné mesto bolo pritom od začiatku 90. rokov tradične baštou ODS, ktorá vyhrávala v metropole všetky typy volieb. V októbri však ODS dalo hlas iba 23,1 percenta voličov.

Ročný rozpočet Prahy je až 50 miliárd Kč (dve miliardy eur). Jeden z najspornejších projektov ostatných rokov, električenka Opencard, stál mesto za ostatné roky až 800 miliónov Kč (32 miliónov eur).

SkryťVypnúť reklamu

Predsedovia strán nadšení nie sú

Dohoda o vytvorení koalície na pražskom magistráte sa s podporou predsedov oboch strán nestretla. Vznik koalície síce priamo neodsúdili, ale deklarovali, že očakávali iný výsledok rozhovorov.

Premiér a predseda ODS Petr Nečas dnes na margo modro-oranžovej koalície na pražskom magistráte konštatoval, že toto spojenectvo bude musieť svoje opodstatnenie obhájiť.

Štatutárny podpredseda ČSSD Bohuslav Sobotka v tomto kontexte zdôraznil, že na predstaviteľov ČSSD v novej mestskej rade čaká úloha "motora zmien".

Dohoda môže poznačiť vládu

Dohodu ODS a ČSSD okamžite odsúdili predstavitelia TOP 09 i bývalý vyjednávač ČSSD, Jiří Dienstbier mladší, ktorý spojenectvo s "korupčnou" ODS kategoricky odmietal ešte v predvolebnej kampani a s touto stranou o koalícii odmietal rokovať. Podľa Dienstbiera sa jeho kolegovia dopustili zrady voličov.

SkryťVypnúť reklamu

"Je mi ľúto, že tak občianski demokrati, ako aj sociálni demokrati pohŕdajú vôľou pražských voličov," reagoval predseda TOP 09 v Prahe František Laudát. "Pražania si na skutočnú zmenu pomerov na pražskej radnici budú musieť počkať ešte štyri roky," dodal.

Celoštátni lídri TOP 09, napríklad podpredseda Miroslav Kalousek, v ostatných týždňoch vyslovovali aj obavu, aby prípadná koaličná zmluva medzi ODS a ČSSD nenarušila vzťahy vo vláde. Predseda ODS a premiér Petr Nečas totiž preferoval dohodu pravicových subjektov, TOP 09 a ODS. Ignorovanie vôle predsedu ODS by podľa Kalouska mohlo poznamenať dôveryhodnosť Nečasa ako premiéra.

Podľa Kalouska je pražská koalícia kartelom korupcie

Česká koaličná strana TOP 09 i najmenšia strana vládnej koalície Veci verejné dnes vyjadrili sklamanie nad tým, že ODS na pražskej radnici pred dohodou o pravicovej koalícii uprednostnila koalíciu s ľavicovou ČSSD. O takejto koalícii, označovanej aj za veľkú, sa špekulovalo už od komunálnych volieb v polovici októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podpredsedu TOP 09, ministra financií Miroslava Kalouska, o skutočne veľkú koalíciu nejde, pretože sa na nej nedohodli dve najväčšie strany, ale fakticky porazené strany komunálnych volieb.

"Mám pre ňu pracovný názov 4K: kmotrovská koalícia korupčného kartelu," zdôraznil Kalousek v narážke na to, že spojenectvo občianskych a sociálnych demokratov údajne vyhovuje niektorým podnikateľským skupinám, ktoré budú aj naďalej profitovať na mestských zákazkách.

Vznik koalície ODS a ČSSD neprekvapil predsedu strany Veci verejné, ministra vnútra Radka Johna. Ten sa obáva, či spojenectvo týchto dvoch strán neposlúži ODS ako vzor aj na celoštátnej úrovni.

ODS a ČSSD si podľa zatiaľ neoficiálnych správ chcú v 11-člennej mestskej rade rovnakým dielom rozdeliť desať kresiel a jedno kreslo ponúknuť TOP 09. Strana TOP 09, ktorá v polovici októbra v Prahe komunálne voľby vyhrala s veľkým náskokom, by tak mala v rade iba podradnú rolu.

Česká republika

Pavel Blažek.

Po bitcoinovej kauze odstúpil aj z kandidátky na parlamentné voľby.


TASR 1

Za posledných päť rokov dokúpilo zhruba 45 ton zlata.


TASR 9
Český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stretli sa s českým europoslancom Tomášom Zdechovským.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 472
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 235
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 699
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 537
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 173
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 067
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Jannik Sinner a Carlos Alcaraz po finále Roland Garros 2025.

Carlos Alacaraz vstal z mŕtvych, napísal po finále Roland Garros francúzsky denník L'Équipe.


Albert Šimek
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Hokejisti HK Nitra.

Je veľmi dobre stavaný, s dobrým korčuľovaním a s typickým kanadským dôrazom, povedal riaditeľ klubu Kováčik.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu