PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa vzdal experimentov v podobe stredových a ľavicových spolupracovníkov zo začiatku vlády a priklonil sa viac napravo.
Francúzske médiá konštatujú, že najväčším víťazom zmeny kabinetu pred prezidentskými voľbami 2012 je premiér Francois Fillon, ktorého sa Sarkozy neodvážil vymeniť. Je totiž príliš populárny u voličov aj straníkov.
Zástanca Rómov odchádza Sarkozy stavil pri svojej padajúcej popularite na istotu. Víťazstvo vo voľbách mu majú zaručiť lojálni spolupracovníci a návrat k tradičnej pravicovej politike. Vymenilo sa len pár významných tvárí.
Diplomaciu už nepovedie bývalý humanitárny aktivista Bernard Kouchner. Nahradila ho doterajšia ministerka spravodlivosti Michele Alliotová-Marieová, ktorá má k Sarkozyho názorom bližšie.
Najväčšie zmeny Minister pre imigráciu už neexistuje. Premiér Francois Fillon napriek zákulisným intrigám zostáva. Šéfom diplomacie už nebude ľavicovejší Bernard Kouchner ale Michele Alliotová-Marieová. Minister práce Eric Woerth po škandále s miliardárkou končí.
Kouchner sa niekoľkokrát nezhodol s prezidentom, napríklad v otázke vyhostenia Rómov.
Sarkozy dnes večer vystúpi v televízii, kde bude vysvetľovať zmeny a hlavne to, prečo si ponechal Fillona, o ktorého výmene sa dlhší čas špekulovalo. Sarkozy plán výmeny ministrov ohlásil už v marci.
Staronová ministerka hospodárstva Christine Lagardeová označila zmeny za „úplne revolučné“ s tým, že prioritami teraz budú „zamestnanosť, zdravie a bezpečnosť“.
Jean-Louis Borloovi, ktorý bol horúcim kandidátom na premiéra, sa post na čele vlády neušiel. Odmietol teda miesto šéfa diplomacie ako cenu útechy a ostáva tvárou centristov.
Návrat expremiéra Naopak, do vlády príde bývalý pravicový premiér Alain Juppé ako minister obrany.
Analytik Roland Cayrol z univerzity Sciences Po v Paríži označil kozmetické zmeny vo vláde a neschopnosť vymeniť Fillona za dôkaz Sarkozyho slabosti. „Prezident chcel zmeniť premiéra, aby ukázal, že do cieľa prichádza s novým vetrom, a nakoniec si vybral toho istého človeka,“ čuduje sa pre AFP.
Jedným z mála prekvapení v novej vláde je angažmán Marie-Anne Montchampovej z tábora Sarkozyho soka Dominiquea Villepina ako štátnej tajomníčky pre solidaritu.
Bola pritom hovorkyňou a spoluzakladateľkou Villepinovej strany.
Imigračný minister končí Dni má zrátané Sarkozyho vynález ministra pre imigráciu a národnú identitu, ktorého agenda sa presunula na ministerstvo vnútra. Le Monde konštatuje, že je to „priznanie neúspechu“ pri získavaní voličov krajnej pravice.
Sarkozyho rekordne nízke čísla popularity, momentálne okolo 30 percent, sú podľa analytikov dôsledkom šetriacich opatrení, ako je čerstvo presadená dôchodková reforma, ale aj príliš dominantného štýlu vedenia.
A tie s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení ani nový kabinet.