Bridgetown 4. júna (TASR) - Karibský ostrov Barbados, svojho času známy ako "malé Anglicko", odbil 50. výročie nástupu svojej panovníčky na trón so značnou dávkou ignorancie.
Na rozdiel od pompéznych osláv, ktoré sprevádzali zlaté jubileum kraľovania Alžbety II. vo Veľkej Británii, neboli na Barbadose žiadne pouličné párty, žiadne prejavy kráľovských pôct, ani žiadne štátne sviatky. Jediný, kto si na Barbadose zlaté jubileum pripomenul, bol snáď len úrad britského Vysokého komisára. Ten bol v pondelok i dnes pri príležitosti výročia zatvorený.
Denník Nation v nedeľu uverejnil päťstranovú reklamnú prílohu, v ktorej čitateľom pripomenul životopisné údaje britskej panovníčky, ako i jej päť návštev Barbadosu od jej nástupu na trón. Namiesto radostných ovácií sa však denník obmedzil len na stručnú zdržanlivú gratuláciu v znení "Všetko najlepšie k vášmu zlatému jubileu".
Bývalá britská kolónia, svojho času označovaná za "anglickejšiu než Anglicko samo", získala nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1966. Hoci zväzky s niekdajšou materskou krajinou pretrvávajú dodnes, 275-tisícový Barbados je stále jednou z najvyhľadávanejších destinácií britských dovolenkárov, ostrov čoraz markantnejšie zaberá na mape sveta svoje vlastné miesto. Dokladom toho je aj práve prebiehajúce stretnutie Organizácie amerických štátov v Bridgetowne.
Na Barbadose bolo možno viac nadšenia pre monarchiu pred 25 rokmi, keď kráľovná slávila svoje strieborné jubileum, odvtedy však už uplynula jedna generácia, poznamenáva denník Nation.
"V kontexte s barbadoskou politikou, barbadoským životom i všetkým, čo sa deje, má kráľovnino zlaté výročie pre bežného človeka už skutočne len veľmi malý, ak vôbec nejaký, význam," napísal v úvodníku zástupca šéfredaktora Roy Morris.
"Ak sa niečo nedotýka vášho každodenného života, tak to po krátkom čase stratí význam, aj keď to v istom bode možno významné skutočne. A myslím, že to isté platí pre Anglicko: pre mnohých ľudí tu niet žiadnej spojitosti. Pre hotelierov - áno, pre operátorov zájazdov - možno, ale vzhľadom na každodenný prístup k veciam, ktoré sú životne dôležité pre naše prežitie, to už nehrá absolútne žiadnu úlohu," vysvetlil Morris mentalitu obyvateľov dnešného Barbadosu.