Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
Čoraz viac krajín chce merať šťastie národa. Okrem Britov začali aj Kanaďania či Francúzi.
LONDÝN, BRATISLAVA. Británia sa stáva ďalšou z krajín, kde vláda presadzuje tvrdenie, že peniaze nie sú všetko. A šťastie sa nedá zmerať iba podľa hrubého domáceho produktu krajiny.
Konzervatívna vláda Davida Camerona pripravuje novú úlohu pre štatistikov v krajine. Chce pravidelne merať blahobyt ľudí. Napísal to denník Guardian s odvolaním na zdroje z prostredia vlády.
Všeobecný blahobyt
David Cameron tak oprášil svoju myšlienku ešte z roku 2006, keď bol čerstvým lídrom vtedy opozičných konzervatívcov. „Je na čase, aby sme priznali, že v živote ide o viac ako o peniaze, a je na čase, aby sme sa zamerali nie na HDP, ale na VB - všeobecný blahobyt,“ povedal Cameron s tým, že je to „základná politická téma súčasnosti“.
Nový ukazovateľ by mohol dopĺňať hrubý domáci produkt, ktorého úloha sa podľa niektorých ekonómov preceňuje. Hovorí síce, koľko toho krajina vyrobí (čiže aj aká je bohatá), no nezahrnuje ďalšie súčasti spoločnosti, ktoré sa nedajú merať peniazmi. Napríklad materstvo.
Tu by mal pomôcť „index šťastia“. Veľa detailov, ako sa bude merať, sa zatiaľ nevie. Mal by sa však rátať pravidelne, denník spomína štvrťročné meranie, aj keď o periodicite sa nerozhodlo. Vláda vďaka nemu chce vedieť, či jej rozhodnutia urobia spoločnosť šťastnejšou.
„Bude zahrnovať objektívne veci, ako napríklad koľko sa vo Veľkej Británii recykluje, ale aj subjektívne merania psychológie a postojov,“ citoval denník nemenovaného poradcu.
Británia sa tak pridala k niekoľkým krajinám, ktoré začínajú uvažovať o meraní šťastia obyvateľov. Pre rokom oznámil túto snahu aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Práca na podobnom ukazovateli sa rozbehla v Kanade. Kanadský index blahobytu by mali zrátať o rok, zatiaľ majú iba čiastkové výsledky, napríklad v otázke vzdelania, zdravotnej starostlivosti či relaxu a kultúry.
„Krajiny čoraz viac chápu, že keď chceme zmerať národný blahobyt, musíme na to ísť komplexnejšie, ako len rátať hrubý domáci produkt,“ povedala pre BBC Jil Mathesonová, šéfka britského štatistického úradu.
Hrubé národné šťastie
Úplne prvou krajinou, ktorá začala merať šťastie národa, sa stal ázijský štát pod Himalájami Bhután. Kráľ tam v roku 1972 vyhlásil, že „hrubé národné šťastie je dôležitejšie ako hrubý domáci produkt“. Krajina so silnou duchovnou tradíciou budhizmu si takto chce chrániť svoje duchovné bohatstvo a dedičstvo. A aj keď krajina patrí podľa HDP k chudobnejšej časti sveta, mnohí západní turisti hovoria, že šťastnejší národ nevideli.