WASHNINGTON. Americký prezident Barack Obama sa v nedeľu vrátil zo svojho ázijského turné so zmiešanými výsledkami.
Desaťdňové turné so zastávkami v Indii, Indonézii, Južnej Kórei a Japonsku bolo pre Obamu najdlhšou zahraničnou cestou od nástupu do funkcie pred necelými dvoma rokmi.
Prvé dve zastávky predstavovali pre USA významný diplomatický úspech, keďže India aj Indonézia sú prosperujúcimi demokratickými štátmi, ktorých strategický význam pre USA má rásť.
Príbeh však dostal trpkú príchuť po príchode do Soulu, kde sa americký prezident zúčastnil stretnutia skupiny najväčších ekonomík sveta G20.
Obamovi sa nepodarilo dosiahnuť dohodou s Južnou Kóreou o voľnom obchode, ktorá by určite bola jeho najvýznamnejšou trofejou prinesenou z turné. Šéfovi Bieleho domu sa tiež nepodarilo zapojiť viaceré krajiny k nátlaku na Čínu kvôli jej manipulovaniu s menou jüan.
Zmes úspechov a sklamaní
Turné sa skončilo trochu nudným Ázijsko-pacifickým fórom pre hospodársku spoluprácu v japonskej Jokohame.
"Celkovo to bola zmes úspechov a hlbokých sklamaní," povedal Mike Green z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
"Dve skvelé návštevy - v Indii a Indonézii, naozajstné sklamanie v Soule a upokojujúca, ale napodiv málo ambiciózna návšteva Japonska."
"Myslím si, že celá Ázia túži po americkej angažovanosti a vedúcej úlohe," vyhlásil Obama pred novinármi na palube lietadla Air Force One cestou do Washingtonu.
"Všade v Ázii som počul od ľudí a lídrov, že stále hráme ústrednú rolu, a že nás tam chcú," dodal Obama.
VIDEO: Obama ukončil svoju 10-dňovú cestu po Ázii
USA sa musia zlepšiť, ak chcú konkurovať
Po ukončení turné skonštatoval, že USA sa musia zlepšiť, ak chcú byť naďalej konkurovať ázijským krajinám. Šéf Bieleho domu poukázal na pokrok celého juhovýchodného regiónu Ázie a krajín ako Čína, India, Južná Kórea či Japonsko.
Podľa Obamových slov v týchto krajinách "každý deň uvažujú ako lepšie vzdelávať svoju pracovnú silu, zlepšiť infraštruktúru a vstúpiť na nové trhy". Americký líder však zaznamenal, že tento región má o USA stále veľký záujem.
"Myslím, že všade v Ázii, čo som počul od tamojších lídrov a ľudí, sme stále ústrednými lídrami a je o nás záujem. Mali by sme sa cítiť sebavedomo ohľadom našej schopnosti konkurovať, no musíme sa zlepšiť," povedal Obama po návrate.