SME

Francúzsky novinár: Slovensko? Krajina, čo nedrží slovo

V Bruseli už medzi nováčikmi rozlišujú. Na odmietnutie Bratislavy požičať Aténam sa nezabudlo. Tvrdí to JEAN QUATREMER, bruselský dopisovateľ Libération a autor jedného z najčítanejších blogov o Európskej únii Bruselské kulisy.

Jean Quatremer (52) je vyštudovaný právnik. O Európskej únii píše od roku 1990, od roku 1992 z Bruselu ako dopisovateľ francúzskeho ľavicového denníku Libération. Je autorom jedného z najpopulárnejších blogov o európskej politike Bruselské kulisy.Jean Quatremer (52) je vyštudovaný právnik. O Európskej únii píše od roku 1990, od roku 1992 z Bruselu ako dopisovateľ francúzskeho ľavicového denníku Libération. Je autorom jedného z najpopulárnejších blogov o európskej politike Bruselské kulisy. (Zdroj: FOTO - archív Jean Quatremer)

V Bruseli už medzi nováčikmi rozlišujú. Na odmietnutie Bratislavy požičať Aténam sa nezabudlo. Tvrdí to JEAN QUATREMER, bruselský dopisovateľ Libération a autor jedného z najčítanejších blogov o Európskej únii Bruselské kulisy.

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Slovensko?
„Krajina, ktorá nedodržala slovo. Predchádzajúca vláda sa zapojila do pomoci Grécku, pretože hrozila totálna destabilizácia eurozóny a tým aj Slovenska, a nový slovenský parlament odmietol tento záväzok dodržať. Všetky demokratické štáty dodržiavajú slovo. Na Slovensku sa vládna väčšina z tohto pravidla vyslobodila. Poukazuje to na absolútny nedostatok solidarity s Gréckom, no najmä na nezrelosť demokracie. Ak sa chce Slovensko vyslobodzovať zo záväzkov vlády, môže rovno vystúpiť z Európskej únie.“

Bolo od expremiéra Roberta Fica správne sľúbiť pomoc pred voľbami?
„Vždy sú voľby v aspoň jednej krajine Európskej únie. Vždy. Keby sa muselo čakať, kým sa skončia všetky voľby, nikdy by sa o ničom nerozhodlo.“

Nie je dôležitým záväzkom novej slovenskej vlády podpis pod euroval?
„Poukazuje to na jej nedôslednosť. Práve preto, že sa príliš meškalo s pomocou Grécku, musel vzniknúť euroval. Tie dve idú ruka v ruke.“

Aké z toho pre Slovensko plynú dôsledky?
„Prvý je, že tejto vládnej väčšine sa dá naozaj ťažko veriť. A druhý, že keď jedného dňa bude mať Slovensko problémy, jedna či dve krajiny si na to spomenú.“

Konkrétne?
„Bumerang sa mu nemusí vrátiť v podobe finančnej stability. Môže to byť téma životného prostredia, vnútorného trhu. Čo je Európa? Spoločenstvo práva. Ak krajina neurobí, čo sľúbila, Brusel na ňu nepošle tanky. Toto nie je Sovietsky zväz. Slovensko zaútočilo na stabilitu Európskej únie. Nepochopilo pravidlá hry v Európskej únii.“

Mala by teraz Európa pomôcť Írsku z eurovalu podobne ako Grécku?
"Finančné potreby Írska sú zabezpečené až do júna. Nepotrebuje ísť na finančné trhy a žiadať o pomoc z eurovalu. Poplach na finančných trhoch šíria hlavne britské a nemecké médiá. Treba vedieť, že sa blížime k obdobiu účtovných uzávierok bánk a poisťovní. Írsky dlh z veľkej časti držia britské a nemecké banky, ktoré riskujú jeho veľmi nízke zhodnotenie. A treba vedieť, že keď stúpajú úroky, hodnota štátnych záväzkov sa znižuje. Jediný spôsob, ako nevykázať stratu je pomoc od eurovalu, čo by upokojilo úroky a opäť zvýšilo hodnotu írskych štátnych záväzkov. A britské a nemecké banky by vykázali výborné zúčtovanie."

Prečo potom tie správy o možnej pomoci Írsku?
"Len pomáhame naozajstnej manipulácii zo strany trhov, pretože Írsko nie je Grécko a nepotrebuje európsku pomoc."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poďme k zmenám v Lisabone. Je dobré ho tak skoro meniť?
„Európska únia nemá na výber, pretože Nemci majú problém s ústavným súdom. Jeho rozsudky ukladajú, že ak má byť euroval trvalý, treba upraviť Lisabon. Ak má jedna krajina problémy, všetci ostatní jej musia pomôcť. Pomohlo sa Grécku, teraz sa pomáha Nemecku."

Ako možno štáty prinútiť, aby dodržiavali Pakt stability a rastu?
„Máme francúzsko-nemecký kompromis s poloautomatickými sankciami. To znamená, že najprv musí padnúť politické rozhodnutie a ak ani potom štát nezmení svoje správanie, sankcie sa uplatnia automaticky. Je to reálne riešenie, pre ktoré netreba meniť zmluvy."

Schvaľuje sa nový európsky rozpočet. Mal by byť vyšší ako v tomto roku alebo súhlasíte s Britániou, ktorá tvrdí, že ak sa uskromňujú štáty, musí sa aj Únia?
„Postoj Británie je logický: Nechce silnú Európu. Táto finančná a hospodárska kríza však ukázala, že Európa nemá po ruke rozpočet, aby zasiahla. Štáty zasahovali jednotlivo. Mohlo to byť účinnejšie, keby bol európsky rozpočet vyšší. Jednoduchý príklad: Dvadsaťsedem národných rozpočtov pre výskum nedáva žiaden zmysel. Krajina ako Slovensko by oveľa viac ťažila zo spoločného európskeho rozpočtu pre výskum. Ale s rozpočtom na jednom percente (HDP Európskej únie) sa to nedá. Ak chceme silnejšiu Európu, musí mať vyšší rozpočet."

SkryťVypnúť reklamu

Čo očakávate od budúcoročných predsedníctiev Maďarska a Poľska?
„Čo sa týka Maďarska, je to veľmi stiesňujúce. Riadi ho populista, ktorý obmedzuje základné politické slobody. S čím premiér Viktor Orbán príde v únii? Ako novinár sa však teším, lebo médiá z celého sveta sa pôjdu pozrieť, čo sa deje v Maďarsku. A to bude pre Orbána strašné.“

A Poľsko?
„Od neho možno čakať príjemné prekvapenia. Vláda Donalda Tuska je úprimne proeurópska. Jej hlavnou prioritou bude spoločná obrana, lebo pochopila, že Európa sa musí spoliehať na vlastné sily.“

Existuje v únii dôvera k predsedníctvam nováčikov po tom, ako Čechom padla vláda?
„Ak boli pred niekoľkými rokmi východné krajiny považované za jeden blok, dnes sa začína medzi nimi rozlišovať. Sú euroskeptické krajiny, ktoré vytvárajú problémy a iné, ktoré hrajú pozitívnu úlohu - ako Poľsko.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povrchová baňa na ilmenit v centrálnej oblasti Kirovohradu.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


TASR a 2 ďalší 11
Americký prezident Donald Trump.

Prezident tvrdí, že noviny informovali nepravdivo o jeho spore s mediálnou skupinou Paramount.


TASR 3
Ilustračná fotografia.

Požiar poničil 185 hektárov porastov.


TASR
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ľudskoprávni aktivisti rozhodnutie kritizujú.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu