Mjanmarská líderka vo svojom prvom veľkom prejave od sobotňajšieho prepustenia z domáceho väzenia vyzvala svojich stúpencov, aby sa dožadovali demokracie v krajine, ktorá je pod vládou vojenskej junty.
RANGÚN. Mjanmarská prodemokratická líderka Aun Schan Su Ťij dnes vo svojom prvom veľkom prejave od sobotňajšieho prepustenia z domáceho väzenia vyzvala tisícky stúpencov, aby si stáli za svojimi právami a dožadovali sa demokracie v krajine, ktorá je pod vládou vojenskej junty.
"Demokracia znamená, keď vládu kontrolujú ľudia. Ja budem akceptovať, aby ma ovládali ľudia," povedala Su Ťij v sídle svojej Národnej demokratickej ligy (NDL) v Rangúne.
Su Ťij zároveň požiadala svojich stúpencov, aby jej povedali, čo chcú, čím naznačila, že bude naďalej hrať politickú úlohu.
"Prosím, dajte nám vedieť, na čo myslíte, čo máte na mysli. Rada by som vedela, čo sa za uplynulých šesť rokov zmenilo v ľuďoch," povedala Su Ťij pred jasajúcim davom.
"Prosím vás, nevzdajte sa nádeje. Nie je dôvod stratiť srdce," dodala. Ako ďalej uviedla, nie je nahnevaná na vojenskú juntu, ktorá ju zadržiavala 15 z posledných 21 rokov, a že počas jej domáceho väzenia s ňou bolo zaobchádzané veľmi dobre. V sobotu bola prepustená z domáceho väzenia po takmer siedmich rokoch.
"Necitim nepriateľstvo voči ľuďom, ktorí ma držali v domácom väzení...Bezpečnostní predstavitelia so mnou zaobchádzali dobre. Chcela by som ich (juntu) požiadať, aby tak dobre zaobchádzali aj s ľuďmi," zdôraznila.
Je pripravená spolupracovať s demokratickými silami
Mjamnarská opozičná líderka Aun Schan Su Ťij dnes vyjadrila ochotu spolupracovať s ďalšími demokratickými silami v krajine pod nadvládou vojenskej junty.
"Som pripravená pracovať ruka v ruke s ďalšími demokratickými silami v krajine," povedala na tlačovej konferencii po prejave tisíckam stúpencov v centrále svoje Národnej demokratickej ligy (NDL) v Rangúne.
Ako dodala, je pripravená tiež vstúpiť do dialógu so západnými mocnosťami v záujme zrušenia sankcií uvalených na krajinu v prípade, keď to bude vôľa mjanmarského ľudu.
"Ak ľudia naozaj chcú, aby boli sankcie zrušené, zvážim to," povedala Su Ťij. "Toto je čas, kedy Barma potrebuje pomoc," povedala ďalej, pričom svoju krajinu nazvala bývalým názvom. "Západné krajiny, východné krajiny, celý svet... všetko sa začína dialógom," zdôraznila.
Analytici očakávajú, že Su Ťij bude spolupracovať so Západom v záujme zrušenia sankcií, ktoré kedysi podporovala. V súčasnosti sa však domnieva, že škodia skôr mjanmarskému ľudu, ako vládnucej junte, pripomenula agentúra Reuters