BAGDAD.
Iracké politické skupiny len pred tromi dňami uzavreli dohodu zameranú na ukončenie osemmesačnej povolebnej patovej situácie, podľa ktorej si šiiti, sunniti a Kurdi rozdelia najvyššie ústavné posty a predsedom vlády zostane šiita Núrí al-Málikí.
Po zvolení sunnitského predsedu parlamentu a potvrdení kurdského prezidenta Džalála Talabáního však dve tretiny Alláwího koalície Irákíja vo štvrtok odišli zo zasadnutia parlamentu s tým, že politická dohoda bola porušená.
Alláwí dnes povedal, že niektorí členovia Irákíje môžu vstúpiť do vlády, veľká väčšina z nich to však neurobí. "Myslíme si, že myšlienka spoločnej vlády je mŕtva," vyhlásil v rozhovore pre televíziu CNN.
Ďalší predstavitelia jeho koalície však uviedli, že Irákíja sa stále plánuje podieľať na vláde. Podľa jedného bol odchod z parlamentu nedorozumením a ďalší označil Alláwího vyjadrenia za prekvapenie.
Málikí má dostatočnú podporu šiitských a kurdských strán na to, aby vládol bez Irákíje, no Washington a sunnitské arabské krajiny susediace s Irakom sa snažia zaistiť tiež podiel sunnitmi podporovaného bloku na vláde, aby sa zabránilo opätovnej eskalácii nábožensky motivovaného násilia.
Alláwí pre CNN povedal, že uvažuje o vytvorení parlamentnej opozície. "Nebudem súčasťou tohto divadla," vyhlásil. "V Iraku dochádza k novej diktatúre."
Informovala agentúra Reuters.