PRIŠTINA. Najmenej deväť ľudí vrátane bývalého vysokopostaveného predstaviteľa kosovského ministerstva zdravotníctva je podozrivých zo zapojenia do medzinárodnej siete, ktorá chudobným ľuďom falošne sľubovala platby za odobratie ich obličiek a následne predala orgány za viac ako 100.000 eur. Vyplýva to z obžaloby, z ktorej v piatok citovala agentúra Associated Press.
Obžaloba je doposiaľ najtvrdším odhalením rozsahu organizovaného zločinu v Kosove od februára 2008, keď Priština jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska.
V obžalobe prokurátor EÚ Jonathan Ratel uvádza, že "organizovaná kriminálna skupina" dovážala ľudí do Kosova s cieľom odobratia "ľudských orgánov na transplantáciu pre ďalšie osoby".
Vyšetrovanie preukázalo, že najmenej 20 cudzích štátnych príslušníkov bolo v roku 2008 "naverbovaných s falošným prísľubom platieb".
"Na tieto obete robili nábor v iných krajinách, boli prevezené a prijaté na letisku v Prištine s falošným prísľubom, že dostanú zaplatené za odobratie obličiek," uviedol Ratel. Ako upresnil, obetiam sľubovali sumu do 14.500 eur, kým od príjemcov žiadali, aby za orgány zaplatili od 80.000 do 100.000 eur. Obete podľa obžaloby pochádzali z Moldavska, Kazachstanu, Ruska a Turecka a vo svojich krajinách žili "v extrémnej chudobe alebo akútnej finančnej núdzi".
Prokuratúra misie EÚ v Kosove (EULEX) požiadala o zabezpečenie dôkazov v týchto prípadoch aj úrady v Kanade, Nemecku, Kazachstane a Turecku, vrátane prístupu k elektronickej pošte dvoch podozrivých na serveroch v Spojených štátoch.
Z piatich bodov obžaloby - od pašovania osôb s cieľom protizákonného praktizovania lekárskych aktivít po zneužitie právomocí - obvinili siedmich Kosovčanov vrátane Ilira Rrecaja, bývalého vysokopostaveného predstaviteľa ministerstva zdravotníctva v Prištine. Ani jeden z podozrivých sa nenachádza vo vyšetrovacej väzbe. Obvinenia potvrdila aj hovorkyňa ELEX-u Kristina Herodesová.
Ďalšími podozrivými v prípadoch sú turecký lekár Yusuf Sonmez a izraelský občan Moshe Harel, ktorých hľadá Interpol. Prokuratúra sa domnieva, že "na čele" zločineckej skupiny stál kosovský chirurg Lufti Dervishi, ktorý sa v roku 2006 dokonca zúčastnil na medzinárodnej lekárskej konferencii v Istanbule. Hľadal tam niekoho, kto vie vykonávať transplantácie orgánov.
Zákony v Kosove zakazujú odoberanie a transplantáciu orgánov, pripomenula agentúra Associated Press.
Podozrenia z nezákonného odoberania orgánov srbských a iných nealbánskych zajatcov sa prvýkrát objavili v knihe bývalej žalobkyne haagskeho tribunálu Carly del Ponte v roku 2008. Belehradské médiá s nimi následne spojili aj Luftiho Dervishiho.