TALLINN. L
Podľa prieskumu 34,3 percenta opýtaných súhlasí so vstupom Estónska do eurozóny, 52,8 percenta je proti a 12,8 percenta nemá na to názor. Na otázky inštitútu odpovedalo v októbri 1524 osôb.
Výsledky prieskumu Saar Pollu sa líšia od podobného provládneho prieskumu uskutočneného v októbri agentúrami Faktum a Ariko, podľa ktorého zmenu estónskej koruny na euro víta 49 percent opýtaných a 40 percent je proti.
Euroskeptický aktivista Anti Poolamets argumentoval, že Estónci sa obávajú rastu cien a je im ľúto, že sa musia so svojou korunou (kroon) rozlúčiť, a to najmä preto, že bola vytvorená po získaní nezávislosti od Moskvy v roku 1991.
"Nechcem euro, pretože som hlboko presvedčený, že estónskej ekonomike sa darí lepšie mimo eurozóny, kde je bežné, že štáty si narobia vysoké dlhy a žijú nad pomery," povedal pre agentúru AFP.
Estónsko získalo definitívny súhlas ministrov financií Európskej únie na vstup do eurozóny v júli tohto roku. Estónsko sa tak stane sedemnástym členom bloku používajúcim jednotnú európsku menu po tom, ako splnilo požiadavky na vstup, čiže kritériá inflácie, dlhu, deficitu, úrokových sadzieb a menovej stability.