TOKIO.
Medzi účastníkmi tradičného stretnutia nechýba napríklad tibetský dalajláma či bývalý šéf dozornej jadrovej agentúry OSN Mumammad Baradej. Do Hirošimy, naopak, neprišiel poľský exprezident Lech Walesa či bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov, ktorému lekári neodporučili cestovať do zahraničia.
Americký prezident Barack Obama, laureát Nobelovej ceny za mier za rok 2009, bude síce cez víkend v Japonsku na ekonomickom summite APEC, pozvanie na hirošimskú schôdzku však odmietol.
V prvý deň trojdňového summitu vystúpil čínsky aktivista Wu-er Kchaj-si, ktorý kritizoval komunistickú vládu v Pekingu za väznenie disidenta Liou Siao-poa, vlani odsúdeného za poburovanie na 11 rokov väzenia.
"Dôrazne sa obraciam na všetkých laureátov, aby vyzvali čínsky režim, nech sa stane zodpovedným členom medzinárodného spoločenstva.
Prvým krokom by malo byť okamžité a bezpodmienečné prepustenie Liou Siao-poa," zdôraznil Wu-er. Aktivista podľa vlastných slov plánoval priniesť posolstvo od Lioua, nemohol sa však skontaktovať s ním, ani s jeho manželkou.
Člen mjanmarskej exilovej komunity zase apeloval na vládu bývalej Barmy, aby prepustila z domáceho väzenia opozičnú líderku a taktiež držiteľku Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.
V poradí 11. svetový summit laureátov sa skončí v nedeľu vydaním deklarácie vyzývajúcej na likvidáciu svetových jadrových arzenálov.
Zdroj: DPA