Nenápadný 26-ročný holič z konzervatívneho predjordánskeho mesta Kalkílija je podozrivý z toho, že niekoľko rokov zverejňoval pod anglickým pseudonymom argumenty v prospech ateizmu.
KALKÍLIJA. Predjordánske úrady zatkli mladého palestínskeho blogera, ktorý roky potajme viedol protiislamskú kampaň na internete. Previnilcovi hrozí doživotie za šírenie kacírskych názorov a "urážku božskej podstaty".
Nenápadný 26-ročný holič Walíd Husajn z konzervatívneho predjordánskeho mesta Kalkílija je podozrivý z toho, že niekoľko rokov zverejňoval pod anglickým pseudonymom argumenty v prospech ateizmu na anglických aj arabských blogoch.
Boha islamu napríklad označoval za "primitívneho beduína" a moslimské náboženstvo za "slepú vieru, ktorá rastie v mysliach ľudí ovládaných iracionalitou a nevedomosťou".
Husajna tiež podozrievajú zo založenia troch skupín na sociálnej sieti Facebook, na ktorých sa sarkasticky vyhlásil za boha, vyzýval svojich stúpencov na fajčenie marihuany, zosmiešňoval Korán a proroka Mohameda. V čase najväčšej popularity navštívilo jeho blog v arabčine vyše 70.000 užívateľov, z veľkej väčšiny Arabov.
Na jeho facebokových skupinách sa objavili stovky rozhorčených komentárov a podrobné hrozby smrti. Vznikol tiež viac ako tucet protistránok, vyzývajúcich na boj proti "rúhačovi".
Roky pritom o aktivitách tichého mladíka, ktorý každý piatok poslušne navštevoval mešitu, nikto z jeho okolia nevedel. Jeho ateistické články najskôr objavila matka, ktorá mu následne dala odpojiť domáci internet. Husajn tak začal šíriť svoje protiislamské názory z miestnej internetovej kaviarne, čo sa mu stalo osudné.
Majiteľ kaviarne čoskoro pojal podozrenie voči mladíkovi, ktorý za počítačom trávil aj sedem hodín denne. Po niekoľkých mesiacoch odovzdal zábery Husajnových facebookových stránok palestínskej tajnej službe. Agenti ho zopár týždňov monitorovali a napokon 31. októbra zatkli.
Odhalený bloger našiel medzi nič netušiacimi spoluobčanmi len minimálnu podporu. Mnohí požadujú udelenie najvyššieho trestu, iní volajú po jeho upálení a verejnej poprave. Nezastali sa ho ani členovia vlastnej rodiny, vrátane matky, podľa ktorej by mal zostať za mrežami do konca života, čo by vraj pomohlo obnoviť česť rodiny a uchránilo ho pred možnými pomstiteľmi.
Podľa pozorovateľov prípad odhaľuje limity náboženskej tolerancie západom podporovanej palestínskej samosprávy, ktorá patrí medzi relatívne liberálnejšie arabské vlády v regióne Blízkeho východu.
Zdroj: Associated Press