PRAHA, BRATISLAVA. Nie je to prvýkrát, keď Martina Bartáka podozrievajú z korupcie. České médiá spomínajú minimálne šesť sporných obchodov, ktoré prebehli na ministerstve obrany za 14 mesiacov, čo bol Barták ministrom.
A nie je to prvýkrát, čo podozrivé zákazky prekročili hranice Česka. Pri nákupe 90 obrnených vozidiel Iveco pre českú armádu mali spolupracovať Slováci. Pri spoločnom nákupe nebolo potrebné vypisovať tender.
My sme nakoniec žiadne vozidlo nekúpili, české ministerstvo podpísalo minulý rok nákup na 3,6 miliardy korún, podľa mnohých značne predražený.
Nepovedal, koľko presne A teraz český denník MF Dnes priniesol informáciu, že Barták ešte ako námestník ministerky obrany Vlasty Parkanovej požiadal o úplatok bývalého amerického veľvyslanca a bývalého šéfa dozornej rady automobilky Tatra Williama J. Cabanissa.
Bartákove kauzy obrnené transportéry Pandur, transportné lietadlá Casa–295M, obrnené vozidlá Iveco, terénne nákladné automobily Tatra, obrnené autá Dingo, obchody s firmou MPI Group.
Mal tak urobiť vo washingtonskom hoteli Centreville vo februári 2008 ako člen delegácie vtedajšieho premiéra Mirka Topolánka.
„Hovorili sme o probléme, ktorý mala Tatra s Pragou (subdodávateľ Tatry). V jednej chvíli povedal, že za určitú sumu peňazí - presnú sumu si nepamätám, by problémy medzi Tatrou a Pragou mohli byť vyriešené,“ povedal pre MF Dnes Cabaniss.
Tatra vtedy dodávala českej armáde autá za 2,7 miliardy korún a rozišla sa so svojím subdodávateľom, pretože nebola spokojná s kvalitou niektorých dielcov. Nakoniec obchod Tatra dokončila a dnes sa už o zákazku neobáva. Preto sa rozhodli zástupcovia firmy prehovoriť.
„Vtedy sme to nemali komu povedať. Nebolo jasné, kto všetko je do korupcie zapletený. Teraz, keď sa v Česku zmenila vláda, je boj s korupciou vrcholným záujmom. A už sme toho proste mali dosť,“ povedal denníku šéf Tatry Ronald Adams.
Krátko po zverejnení informácie mal Barták, dnes námestník ministra financií Miroslava Kalouska, požiadať o neplatené voľno, než sa preverí obvinenie, ktoré sám označil za absurdné. Premiér Petr Nečas na mimoriadnej tlačovej konferencii povedal, že tak Barták neurobil dobrovoľne, ale až po jeho intervencii.
V Česku sa korupcia zhoršuje Premiér musel zareagovať rýchlo. Boj s korupciou označuje Nečasova vláda za svoju prioritu, hoci sa jej o tom nedarí nikoho presvedčiť. Česko patrí spolu s Gréckom, Talianskom a Maďarsko k tým členským krajinám Európskej únie, kde sa korupcia zhoršuje.
„Na vládnej úrovni sa za posledný rok a pol neprijalo žiadne protikorupčné opatrenie, viedla sa len permanentná volebná kampaň,“ povedal David Ondráčka, riaditeľ českej Transparency International.
Ani Česi si nerobia o boji s korupciou žiadne ilúzie. Podľa októbrového prieskumu agentúry Median si takmer 64 percent myslí, že vláde občianskych demokratov (ODS), TOP 09 a Vecí verejných sa nedarí bojovať s korupciou.
Prípad Martina Bartáka do toho zapadá. O úplatok požiadal za minulej vlády, ale v tejto sa preňho našlo dobré miesto na ministerstve financií.