NEW YORK. O vytvorení podmienok pre obnovenie priamych mierových rozhovorov na Blízkom východe s cieľom dosiahnuť dvojštátové riešenie diskutovali vo štvrtok v New Yorku americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Napriek viac ako dvojhodinovému rokovaniu však nedospeli k žiadnemu konkrétnemu výsledku. Podľa spoločného vyhlásenia vydaného po stretnutí Clintonová a Netanjahu na ňom potvrdili "neotrasiteľné odhodlanie" Spojených štátov zaistiť bezpečnosť Izraela.
Výmenu názorov označili za "priateľskú" a "produktívnu". Zhodli sa na "dôležitosti ďalších priamych rokovaní na dosiahnutie našich cieľov". Podľa šéfky americkej diplomacie USA veria, že Izraelčania a Palestínčania sa môžu dohodnúť na výsledku, ktorý ukončí konflikt a umožní dosiahnuť palestínsky cieľ, ktorým je nezávislý a životaschopný štát, ako aj izraelský cieľ židovského štátu s bezpečnými hranicami.
V spoločnom vyhlásení sa tiež konštatuje, že budúci palestínsky štát by mal byť založený na svojich hraniciach z roku 1967 s ponechaním možnosti výmeny niektorých území. Podľa izraelských predstaviteľov sa Netanjahu na stretnutí snažil Clintonovú presvedčiť o potrebe dosiahnuť nové izraelsko-americké porozumenie ohľadom bezpečnosti Izraela v prípade podpísania akejkoľvek mierovej dohody.
"Šance na dosiahnutie mierovej dohody sa výrazne zlepšia dosiahnutím celkového porozumenia medzi Izraelom a Spojenými štátmi ohľadne (izraelskej) bezpečnosti," povedal pred stretnutím Netanjahu.
Izrael chce dlhodobú vojenskú prítomnosť v údolí Jordánu, pozdĺž východnej hranice budúceho palestínskeho štátu. Požaduje tiež finančnú pomoc na bezpečnostné opatrenia, ktoré budú nevyhnutné, ak sa dosiahne mierová zmluva.
Krátko pred cestou Netanjahua do USA však jeho vláda schválila výstavbu 1025 nových bytových jednotiek v židovskej osade Har Homa a ďalších 320 v osade Ramot. USA toto rozhodnutie kritizovali.
Štvrtkové rokovania označila administratíva amerického prezidenta Baracka Obamovu za posledný pokus o obnovenie priamych mierových rozhovorov, ktoré sa začali vo Washington 2. septembra, ale boli prerušené Palestínčanmi o tri týždne neskôr, keď Netanjahu odmietol predĺžiť desaťmesačné moratórium na výstavbu osád na Západnom brehu.