O najväčšiu výmenu špiónov od konca studenej vojny sa postaral zradca z ruskej rozviedky. Hovorí sa o odvolávaní a pomste.
MOSKVA, PRAHA. Pre ruskú zahraničnú rozviedku to bola potupa už v júli. Desiatich ruských rozviedčikov odhalili a zatkli Američania a neskôr vymenili za štyroch ruských väzňov obvinených zo špionáže pre západné štáty. Bola to najväčšia výmena špiónov od skončenia studenej vojny.
Ruský premiér Vladimir Putin vtedy špiónom poďakoval a povedal, že ich niekto zradil. „Zradcovia vždy skončia zle,“ povedal Putin ostro. Meno zradcu sa však doteraz nikde neobjavilo. Až teraz v ruskom denníku Kommersant.
Dvojitý agent
Denník napísal, že veľkú časť ruskej spravodajskej siete v Spojených štátoch prezradil plukovník Ščerbakov, vysoko postavený pracovník služby zahraničnej rozviedky. Ten mal agentov na starosti a dlhodobo pracoval pre Američanov.
„Buďte si istí, že už za ním poslali Mercadera (Roman Mercader bol tajným sovietskym agentom, ktorý zavraždil Leva Trockého, pozn. red.),“ povedal novinárom nemenovaný vysoko postavený úradník z administratívy prezidenta. Podobne ako iné zdroje komunikoval s Kommersantom len s podmienkou absolútnej anonymity. Dodal, že zvyšok života tento človek prežije v strachu.
Ušiel do Ameriky
Ščerbakov mal niekoľko rokov v rozviedke riadiť takzvanú správu S amerického oddelenia. Utiekol z Ruska tri dni pred cestou prezidenta Medvedeva do Spojených štátov v júni tohto roku. Preto americké tajné služby museli Rusov ihneď po návšteve zatknúť – obávali sa, že zmiznutie Ščerbakova vzbudí v Moskve rozruch a agentov stiahnu domov.
Podľa agentúry RIA Novosti rozviedka priznáva, že Američania získali na spoluprácu vysoko postaveného dôstojníka, meno Ščerbakov je však údajne vymyslené. Okrem toho článok v Kommersante obsahuje niekoľko nepresností. Nie je napríklad pravda, žeby celá spravodajská sieť bola zničená. Množstvo špiónov vraj funguje ďalej, povedal nemenovaný dôstojník tajných služieb.
Možno budú odvolávať
Kommersant píše o rozsiahlom vyšetrovaní. Ruská rozviedka vraj vôbec nevenovala pozornosť faktu, že Ščerbakovova dcéra žila dlhodobo v Spojených štátoch.
„Je divné, prečo nikoho nezarazilo, že človek v takej funkcii má príbuznú v zahraničí,“ povedal denníku agent, oboznámený s pátraním.
Podozrivá je aj skutočnosť, že Ščerbakov odmietol povýšenie. Ak by vyššiu funkciu prijal, musel by ísť na detektor lži.
Rozviedku vraj teraz čaká odvolávanie. Vylúčiť sa nedá ani výmena šéfa Michaila Fradkova za šéfa prezidentskej kancelárie Sergeja Naryškina a zlúčenie s hlavnou tajnou službou FSB.
Autor: Agentúra Epicentrum