OSLO. Tajomník Nobelovho výboru Geir Lundestad sa vo štvrtok po mesiaci vyjadril k udeleniu tohtoročnej Nobelovej ceny za mier čínskemu disidentovi Liouovi Siao-poovi.
Podľa jeho slov išlo o jedno z najdôležitejších rozhodnutí, aké kedy výbor v súvislostí s udelením prestížnej ceny urobil. Lundestad si to myslí aj napriek tomu, že sa vôbec prvýkrát v histórii môže stať, že cenu na decembrovej slávnosti v Osle nikto neprevezme. Nobelov výbor však musel nasledovať viac ako 100-ročnú tradíciu udeľovania ocenenia disidentom z rôznych kútov sveta, povedal tajomník výboru.
"Nobelov výbor v minulosti reagoval na situáciu v nacistickom Nemecku, v Sovietskom zväze, Južnej Afrike, Barme či Iráne a Čína preto nemohla byť žiadnou výnimkou. Ide teda o náš klasický výber," povedal Lundestad v narážke na udelenie ceny odporcovi Hitlerovho režimu Carlovi von Ossietzkemu v roku 1935, disidentovi v niekdajšom Sovietskom zväze Andrejovi Sacharovovi (1975) či ocenenie niekdajšiemu poľskému disidentovi Lechovi Walesovi v roku 1983.
V súvislosti s možnou účasťou víťaza či niekoho z jeho blízkej rodiny tajomník Nobelovho výboru podotkol, že ceremónia sa určite uskutoční, no diplom a medaila budú zrejme odovzdané neskôr. Išlo by o výnimku vo viac ako 100-ročnej histórii udeľovania Nobelovej ceny za mier.
Nobelov výbor v októbri udelil Nobelovu cenu za mier za rok 2010 čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi 54-ročnému Liouvi, ktorý si vo svojej vlasti odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody.
Prestížnu cenu dotovanú približne miliónom eur mu udelili aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorá Lioa uväznila pre podpísanie a šírenie Charty 08. Otázkou preto zostáva, kto 10. decembra v Osle prevezme diplom a medailu za uväzneného disidenta, keďže jeho manželka sa momentálne nachádza v domácom väzení.