WASHINGTON, BRATISLAVA. Pre vydavateľa je to úspech, pre niektorých bývalých kolegov z najvyššej svetovej politiky nepríjemné prekvapenie. Autobiografická kniha Decision Points (Rozhodujúce momenty), ktorá sa v utorok začala predávať, vrátila bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha späť do hlavných správ v Spojených štátoch aj vo svete.
Predáva sa dobre
Tri dni od vydania sa biografia amerického exprezidenta predáva veľmi dobre. Podľa Wall Street Journal za prvé dni zmizlo z pultov 170tisíc kópii a ďalších 50tisíc kníh v elektronickej podobe.
„Sme zatiaľ veľmi spokojní,“ povedal pre Wall Street Journal hovorca vydavateľstva Crown Publishers. Bushovej knihe dôverujú, vytlačili až 1,5 milióna kópií. Na porovnanie, exprezident Bill Clinton predal spolu 2,2 milióna výtlačkov autobiografie, konzervatívna politička Sarah Palinová 2,7 milióna.
Exprezident teraz predstavuje knihu po amerických mestách, už pred jej vydaním absolvoval niekoľko rozhovorov. Rozoberá v nej kľúčové momenty ôsmich rokov prezidentúry. Podľa niektorých médií však prináša málo nového. Priznal zaváhania pri reakcii na hurikán Katrina, naďalej však trvá na tom, že waterboarding ako vyšetrovacia metóda bol opodstatnený.
Niektoré časti knihy nahnevali bývalých svetových politikov. Bush v knihe napísal, že bývalý nemecký kancelár Gerhard Schörder zo začiatku podporoval vojenské riešenie irackej hrozby. „Tak v Afganistane, ako aj v Iraku. Krajiny, ktoré sponzorujú terorizmus, musia čeliť dôsledkom. Ak to urobíte rýchlo a rozhodne, budeme s vami,“ mal podľa Busha povedať Schröder.
Exkancelár však pre Spiegel rozhodne povedal, že to nie je pravda. Tvrdí, že nikdy neprisľúbil spoluprácu na invázii. Nemecko spolu s Francúzskom boli dve najdôležitejšie krajiny, ktoré kritizovali útok na Irak.
Snaha meniť históriu?
Proti niektorých Bushovým spomienkam sa ohradili aj britské úrady. Bush v knihe obhajoval waterboarding s tým, že zabránil útokom teroristov na britské letisko Heathrow či v Londýne. Britskí predstavitelia však pre Guardian povedali, že neexistuje dôkaz, čo by to potvrdil. Proti mučeniu sa vyslovil aj premiér David Cameron. Na stíhanie Busha znova vyzvala ľudsko-právna organizácia Amnesty International.
Autobiografiu vydali krátko po odchode z funkcie mnohí americkí prezidenti. Slovami recenzenta Washington Post ich životopisy v posledných rokoch už nebývajú pokusom preskúmať a interpretovať život autora. „Je to skôr snaha napísať históriu, predtým, ako sa jej chopia historici.“