LONDÝN, BRATISLAVA. Najväčšia reforma britského sociálneho systému od 40. rokov. Tak hovorí o plánovaných zmenách vládnuca koalícia. Tvrdí, že chce riešiť problém dlhodobo nezamestnaných, ak bude treba, aj proti ich vôli.
Pracovať sa oplatí
Základnou myšlienkou je, že nahradí väčšinu súčasných dávok jednou univerzálnou a potrestá tých, ktorí pracovať môžu, ale nechcú.
Ak uchádzač o prácu, ktorých je dnes v Británii asi milión a pol, trikrát odmietne ponuku, nepríde na pracovisko alebo sa nezúčastní na aktivačných prácach, príde na niekoľko mesiacov o dávku.
„Musí sa skrátka oplatiť pracovať. Nemôžeme pripustiť, aby niekto, kto každý deň vstane, tvrdo pracuje, bol na tom horšie ako nezamestnaný,“ vyhlásil konzervatívny premiér David Cameron.
Reforma sociálneho systému je súčasťou zmien, ktoré postupne zavádza koaličná vláda konzervatívcov s liberálnymi demokratmi. Zatiaľ s najväčším odporom sa stretlo zvýšenie školného na univerzitách na trojnásobok.
Polícia podcenila študentov
V stredu proti tomu v uliciach Londýna protestovalo asi 50tisíc študentov. Niekoľko z nich neskôr vtrhlo do sídla Konzervatívnej strany a pri zrážkach s políciou sa zranilo štrnásť ľudí.
Cameron to označil za neprijateľné a skritizoval vedenie polície, ktorá podľa neho podcenila situáciu. Očakávala totiž len päťtisíc demonštrantov, čo sa prejavilo aj pri zásahu.
„Videl som tenkú modrú líniu odvážnych policajtov, ktorí stáli proti veľkej skupine násilníkov,“ povedal Cameron.
Bezpečnostné zložky nemali podľa denníka Daily Telegraph ani dostatočný výstroj na zvládnutie zúrivého davu.