Paríž má obavy o korupciu a ochranu hraníc v dvoch európskych krajinách. Do spoločného priestoru bez hraníc by sa podľa neho mali dostať o niekoľko mesiacov neskôr.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Rumunsko a Bulharsko ako poslední členovia Európskej únie, ktorí sa nemôžu pohybovať v rámci únie bez kontrol na hraniciach, by si podľa Francúzska mali na privilégium počkať dlhšie než do plánovaného marca budúceho roka.
Rozhodnutie o vstupe do Schengenu by sa podľa Paríža malo odložiť „minimálne do leta" pre slabý boj s korupciou, ktorej súčasťou sú úplatní colníci, a slabú ochranu hraníc Rumunska s Moldavskom.
Rozdávanie pasov v Moldavsku
Rumuni a Bulhari čelia podobnému problému ako kedysi Slovensko. Tomu spolu s ďalšími krajinami hrozilo, že vstup do Schengenu naplánovaný na rok 2007 sa oficiálne pre technické problémy s bezpečnostným systémom odloží minimálne o rok. Nakoniec všetky krajiny vstúpili v plánovanom termíne.
Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Pierre Lellouche v stredu pred francúzskym parlamentom podľa AFP vyhlásil, že pri rozširovaní Schengenu o Bulharsko a Rumunsko „musíme byť veľmi opatrní".
Francúzsko spolu s Holandskom podľa neho presadzuje „odloženie rozhodnutia minimálne do leta 2011".
Vtedy má únia predstaviť správu o boji proti korupcii a organizovanému zločinu v týchto krajinách. Lellouchea trápi „rozdávanie rumunských pasov" v Moldavsku, ktorého región Podnestersko opísal ako „čiernu dieru" pre organizované gangy a nelegálny obchod so zbraňami, drogami a ľuďmi.
Lellouche: Problém s Rómami prišiel po rozšírení
O pristúpení krajín do Schengenu musia rozhodnúť šéfovia diplomacií všetkých členských krajín jednomyseľne a Francúzsko by teda mohlo vstup zablokovať.
Hrozilo tým už v auguste, no pre iný dôvod: že Rumunsko nerobí dosť pre integráciu Rómov. To však nie je kritériom na vstup do Schengenu, rovnako ako boj s korupciou.
Vlečúci sa spor Francúzska s Rumunskom pre vyhosťovanie nelegálne bývajúcich Rómov z Francúzska však poškodil vzťahy krajín.
Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Pierre Lellouche hovoril o Rómoch aj pri minulotýždňovej návšteve na Slovensku.
Spomínal, že problémy s Rómami pred rozšírením únie v roku 2007 o Rumunsko a Bulharsko „vo Francúzsku neexistovali". Posťažoval sa, že rumunská vláda nepoužíva peniaze od únie na integráciu Rómov a vyhovára sa na právo na slobodu pohybu.
José Manuel Barroso v utorok povedal, že Rumuni by mali urýchliť reformy justičného systému a boj proti korupcii, aby presvedčilo krajiny.
„Schengenský priestor znamená dôveru. Rumunsko musí presvedčiť členské štáty, že si zaslúži, aby v ňom bolo," povedal.
Nebezpečná hranica
Rumunsko a Bulharsko si veria, že spĺňajú všetky kritériá vrátane ochrany hraníc a vstúpia do Schengenu v marci.
Jednou z najťažších úloh však bude ochrana budúcej druhej najdlhšej hranice únie. Rumunsko musí postrážiť vyše dvetisíc kilometrov a najmä časť hraničiacu s Moldavskom a Ukrajinou pred úplatnými colníkmi a nelegálnym obchodovaním.