AMMÁN. Výsledkom jordánskych parlamentných volieb je dolná komora s drvivou provládnou väčšinou. Uviedol to minister vnútra Najif Kádí na tlačovej konferencii pri oznamovaní oficiálnych výsledkov volieb.
O 120-člennú Snemovňu reprezentantov, v ktorej je desať percent vyhradených pre ženy a desať percent pre kresťanov a ďalšie menšiny, sa uchádzalo 763 kandidátov vrátane 143 žien.
Len malá časť kandidátov zastupovala politické strany a podľa analytikov väčšiu úlohu než ideologické zameranie zohrávajú pri voľbách v arabskom kráľovstve kmeňové či rodinné väzby.
Do dolnej komory sa prvýkrát dostalo 78 poslancov, o kreslá prišlo 37 doterajších zákonodarcov.
Sedemnásť kandidátov získalo kreslá ako zástupcovia politických strán.
Predvolebná kampaň sa zameriavala na vnútornú ekonomiku a sociálne otázky, iba zopár kandidátov sa venovalo záležitostiam zahraničnej politiky.
Hŕstka úspešných kandidátov zastupujúcich malé opozičné strany alebo spoliehajúcich sa na podporu kmeňov by mohla vytvoriť málopočetnú, nerozvinutú opozíciu. Neprítomné bude vplyvné opozičné hnutie Moslimské bratstvo a jeho politické krídlo.
Islamisti bojkotovali voľby a ako dôvod uviedli nepostačujúci volebný zákon, nedostatočné politické reformy a slabé záruky vlády, že sa nezopakujú "manipulácie" z volieb v roku 2007.
"Tí, ktorí sa snažili spochybniť priebeh volieb, stratili dôveryhodnosť a nedosiahli nič," uviedol Kádí.
Minister vnútra vyjadril spokojnosť s 53-percentnou účasťou voličov. "Očakávali sme oveľa nižšie percento," vysvetlil.
Drvivú väčšinu kresiel získali politici, akademici a technokrati, ktorí sa spoliehajú prevažne na podporu kmeňov a rodín.
Medzi úspešnými kandidátmi je aj bývalý premiér Fajsal Fájiz, kmeňový vodca, ktorý sa podľa všeobecného očakávania stane predsedom novej komory.
Do novej dolnej komory bolo zvolených celkovo 13 žien.
Miestne organizácie na ochranu ľudských práv a médiá hlásili viacero prípadov volebných podvodov vrátane kupovania hlasov a falšovania hlasov negramotných.
Priebeh volieb narušovali občasné násilnosti a tiež povolebné nepokoje v niektorých lokalitách po celom Jordánsku.
Zdroj: DPA
jam hy