Viaceré štáty vrátane Slovenska sa chystajú na udelenie ceny disidentovi napriek hrozbám Pekingu. Váhavé Francúzsko sa chce dohodnúť na spoločnom postoji.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Málokedy sa Európska únia dokáže na niečom zhodnúť, navyše ak jej za rázne rozhodnutie hrozia vážne dôsledky. Pri čínskom disidentovi Liou Siao-povi možno európski lídri výnimočne nájdu spoločnú reč.
Viaceré krajiny vrátane Slovenska už signalizovali, že odignorujú varovanie Číny, aby sa ich veľvyslanci nezúčastnili na odovzdávaní Nobelovej ceny mieru Liouvi v Osle. Čína poslala európskym veľvyslanectvám v Osle varovné listy.
Francúzsko, ktoré stále váha a do soboty hostilo čínskeho prezidenta, v pondelok nakoniec povedalo, že chce postupovať spoločne.
„Konzultujeme s našimi európskymi priateľmi spoločný postoj. Myslím, že to bude spoločná a súhlasná odpoveď na pozvánku na ceremoniál," povedal francúzsky šéf diplomacie Bernard Kouchner v rádiu RTL.
Čína varuje pred dôsledkami Udelenie ceny bude 10. decembra. S najväčšou pravdepodobnosťou si ju neprevezme väznený Liou, ani jeho žena, ktorá je v domácom väzení. Krajiny sa musia rozhodnúť do budúceho pondelka, či na ceremoniál prídu.
Čínsky štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Cchuej Tchian-kchaj v piatok označil udelenie ceny za „silne spolitizované" a podvracanie súdneho systému Číny. Varoval Európu, ak sa na ceremoniáli zúčastní.
UDELENIE CENY Nobelova cena mieru je spojená s finančnou odmenou asi milión eur.
Ceremoniál udelenia Nobelovej ceny mieru sa odohrá 10. decembra v Osle. Nie je jasné, kto prevezme cenu za väzneného Lioua. Podľa medzinárodných agentúr by to mohli byť jeho bratia alebo disidentka Tai Čing. Ktorí veľvyslanci už ohlásili, že prídu: Británia, Dánsko, EÚ, Fínsko, Holandsko, Nemecko, Nórsko, Slovensko.
„Rozhodnutie pre európske krajiny je jednoduché: chcú sa stať súčasťou politickej hry alebo rozvíjať priateľský vzťah s Čínou?" povedal Cchuej. „Ak sa rozhodnú nesprávne, budú musieť znášať dôsledky," dodal.
Lioua, ktorý dlhé roky bojuje za ľudské práva v Číne a je spoluautorom Charty 08, odsúdili minulý rok na jedenásť rokov väzenia za podvracanie štátu. Nobelovu cenu mieru, s ktorou je spojených asi milión eur, mu udelili napriek nevôli Číny v októbri.
Hlavný vládny denník People's Daily v komentári v piatok uviedol, že cena pre Lioua je sprisahaním Spojených štátov a ďalších západných krajín, ktoré sa „obávajú vzostupu Číny".
Kto prevezme cenu Tajomník Nobelovho výboru Geir Lundestad však verí, že napriek reakciám Číny bude aj tento rok na radnici „boj o miesta". Pozvaných je viac než tisíc ľudí, medzi nimi nórsky kráľovský pár aj vrcholoví politici.
Ak Čína nepustí do Osla nikoho z blízkych väzneného Lioua, disidentka Tai Čing, ktorá je v súčasnosti na konferencii v Kanade, je odhodlaná prestížnu cenu prevziať.
Odporujete Číne? Vyjde vás to na stámilióny
Peking varuje pred nobelovkárom Liouom. Podobne sa ozýva aj pri tibetskom vodcovi, stretnutie s ním trestá obmedzením obchodu.
BERLÍN, BRATISLAVA. Zrušenie spoločného summitu Číny a Európskej únie, či odloženie podpísania kontraktu, podľa ktorého mal francúzsky výrobca Airbus dodať čínskym leteckým spoločnostiam 150 lietadiel.
Takto tvrdá bola reakcia Pekingu na stretnutie francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a tibetského duchovného vodcu dalajlámu v roku 2007.
Peking nemá rád, keď sa mu odporuje. Najčastejšie trestá krajiny tvrdými politickými vyhláseniami, rušením stretnutí politikov, či predvolávaním diplomatov.
Keď ide o dalajlámu, dokáže to hostiteľom čínskeho nepriateľa číslo jedna spočítať aj ekonomicky. Nemeckí výskumníci Andreas Fuchs a Nils Hendrik Klann presne zrátali, na koľko to krajinu vyjde. Napriek otvorenej ekonomike má totiž Komunistická strana stále veľký vplyv na najväčšie podniky krajiny.
"Čína potrebuje obchodné kontakty, no musí aj ukázať svoj hnev," tvrdí jeden z autorov štúdie Andreas Fuchs.
Nemeckí výskumníci vo svojej štúdii píšu, že vzájomný obchod sa krátko po stretnutí lídrov krajiny s tibetským duchovným vodcom prepadne priemerne o 12,5 percenta. Na pôvodné hodnoty sa vráti až po dvoch rokoch. Pohostenie dalajlámu tak štáty môže vyjsť na stámilióny eur.
Výskumníci to nazvali efekt dalajlámu. Ten platí len v posledných rokoch, keďže predtým nebola Čína ekonomickou veľmocou a obmedzovanie obchodu si nemohla dovoliť.
Teraz sa situácia zmenila. Aj keď obmedzenie obchodu môže čiastočne poškodiť čínskej ekonomike, pre komunistické špičky je dôležitejšie zachovať jednotu krajiny. A tú by vraj mohla legitimizácia dalajlámu ohroziť.
Tak ako Peking varuje pred stretnutím s dalajlámom, hlási sa aj teraz, keď má Nobelovu cenu mieru dostať Liou Siao po. Vznikne Liou efekt?
Matúš Krčmárik