TEL AVIV. Izraelčan, ktorý prežil holokaust, bude šéfom bezpečnosti v Osvienčime. Napriek tomu, že jeho mama ho zaprisahala, aby sa do Poľska nikdy nevrátil. Dnes 68-ročný Jossi Gordon má v Izraeli bezpečnostnú firmu.
Keď takmer pred rokom v televízii sledoval, ako z Osvienčimu zmizol nápis Práca oslobodzuje, rozhodol sa, že s tým musí niečo urobiť.
Zjavenie z Poľska
Keď ho pred štyrmi mesiacmi oslovila poľská vláda, aby zabezpečil ochranu Osvienčimu, bolo to ako zjavenie. „Osvienčim je cintorín, je to prekliata pôda. A to, že ma tam pozvali ako bezpečnostného konzultanta, je pre mňa víťazstvo,“ povedal Gordon izraelskému denníku Jediot Achronot.
Od poľskej vlády podľa vlastných slov neprijal nijaké peniaze, chce len preplatiť cestovné náklady.
Bezpečnostné plánovanie je pritom veľmi výnosné. „Povedal som si, že ak by som od Poliakov prijal peniaze za tento projekt, určite by niekto povedal: Je tu ďalší žid, čo urobí čokoľvek pre peniaze.“
Gordonovi rodičia, ktorí z Poľska utiekli do Ruska, odkiaľ ich poslali do koncentráku, nemali na krajinu najlepšie spomienky.
Gordon hovorí, že jeho matka by určite nesúhlasila s tým, aby sa do Poľska vrátil. Mnohí z jej príbuzných zahynuli v koncentračnom tábore.
Málo peňazí na ochranu
Nápis Arbeit macht Frei ukradli z brány Osvienčimu minulý december. Našli ho rozrezaný na viacero častí. Lúpež si objednala neonacistická skupina zo Švédska, ktorá zbiera „pamiatky“ z nacistického obdobia.
Piatich zlodejov odsúdili na 18 až 30 mesiacov väzenia, troch teraz hľadajú, lebo nenastúpili na výkon trestu.
Osvienčimské múzeum a pamätník holokaustu zápasí s nedostatkom financií. To prispelo k tomu, že brána nebola stále strážená.
Zlodeji si potom počkali na vhodnú chvíľku. Nápis jednoducho odmontovali a zobrali. Gordonova firma teraz plánuje rozmiestniť po bývalom koncentračnom tábore bezpečnostné kamery.