CONAKRY. Pozorovatelia na druhom kole prezidentských volieb v Guinei, ktoré sa uskutočnili v nedeľu, ocenili pokojný priebeh hlasovania a vysokú účasť na voľbe novej hlavy štátu.
V Guinei sa konalo druhé kolo prezidentských volieb, vedie bývalý minister zahraničných vecí Diallo. POZRITE SI GALÉRIU >>
Podľa predbežných čiastkových výsledkov, ktoré dnes zverejnila ústredná volebná komisia na internete, si bývalý minister zahraničných vecí Cellou Dalain Diallo drží so 73 percentami hlasov výrazný náskok pred protikandidátom a politickým veteránom Alphom Condem.
Obavy z etnických nepokojov podľa pozorovateľov pretrvávajú i napriek pokojnému priebehu hlasovania, pretože reakcia verejnosti na zverejnené výsledky sa dá len ťažko odhadnúť.
Druhé kolo muselo byť práve kvôli etnickým nepokojom niekoľkokrát presúvané na neskorší termín. Prvé kolo, z ktorého postúpili dvaja kandidáti, sa uskutočnilo v júni - Diallo v ňom získal 43 percent hlasov a Conde 18 percent hlasov.
Diallo patrí ku kmeňu Peul, ktorého člen ešte nikdy nebol najvyšším predstaviteľom tejto západoafrickej krajiny, hoci príslušníci tohto kmeňa majú silné zastúpenie vo vedení vládnucej vojenskej junty.
Prezidentské voľby boli prvými demokratickými voľbami v Guinei od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1958. Krajina sa odvtedy zmietala v sérii prevažne vojenských pučov.
Pri najnovšom prevrate v roku 2008 sa k moci dostala skupina vojenských dôstojníkov, ktorí sa chopili moci po smrti prezidenta Lasana Conteho. Vojenský režim si v septembri 2009 vyslúžil medzinárodné odsúdenie za masakru demonštrantov na futbalovom štadióne v Conakry, guinejskom hlavnom meste.
V reakcii na nepokoje a nevydarený atentát na lídra vojenskej junty sa predstavitelia vojenského režimu rozhodli usporiadať demokratické voľby. Do vlády angažovali jedného z najväčších kritikov guinejského vojenského režimu Jean-Marie Dorého, ktorý sa stal novým premiérom krajiny v rámci postupného odovzdávania moci civilnej vládnej reprezentácii.
Zdroj: DPA