BUKUREŠŤ.
Z hrobu na okraji obce Popricani neďaleko mesta Iaši doteraz vykopali telesné pozostatky 16 zavraždených židov, informujú dnes rumunské médiá s odvolaním sa na zdroje prokuratúry.
Podľa informácií Inštitútu Elieho Wiesela pre skúmanie holokaustu by v hrobe malo spočívať viac ako 100 ľudí, skôr narodených mužov, žien a detí, ktorých zavraždili príslušníci rumunských ozbrojených síl.
Rumunsko bolo v období rokov 1940-44 spojencom nacistického Nemecka. Balkánska krajina dlho popierala, že by na jej území bolo dochádzalo k holokaustu. Až v roku 2004 Rumunsko akceptovalo správu medzinárodnej komisie pod vedením laureáta Nobelovej ceny za mier 1986, rodáka z Rumunska Elieho Wiesela.
Tento dokument konštatoval, že vtedajší civilní a vojenskí predstavitelia Rumunska nesú zodpovednosť za životy 280.000-380.000 židov na území krajiny, ako aj ňou spravovaných oblastí. Tzv. Wieselova správa potvrdila aj osud 25.000 Rómov, z ktorých polovica prišla po deportáciách o životy.
Medzičasom je deviaty októbrový deň v Rumunsku Pamätným dňom holokaustu. Pripomína dátum začiatku deportácií židov z Bukoviny, ktorá bola vtedy súčasťou Rumunska, z tohto dňa roku 1941. V tzv. vlakoch smrti putovalo do táborov v Podnesterskej oblasti odvtedy do leta 1942 celkove 120.000 ľudí.
Židovskú komunitu v Rumunsku, kde pred druhou svetovou vojnou registrovali okolo 800.000 osôb hlásiacich sa k judaizmu, tvorí po smrti polovice z nich v období holokaustu a vlne emigrácie do Izraela v súčasnosti asi 9000 osôb.