Séria výbuchov indonézskej sopky je najhoršia od roku 1872, počet obetí po nočnej erupcii presiahol deväťdesiat.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom od spolupracovníka z Jakarty
JAKARTA, MERAPI. Najsilnejší výbuch indonézskej sopky Merapi za posledných 100 rokov zabil v noci nadnes najmenej 78 ľudí a celkový počet jej obetí tak stúpol na 122. Ide o najtragickejší deň pod Merapi za posledných 80 rokov.
Niektoré dediny zasiahnuté posledným výbuchom, sú kvôli horúcemu popolu a vulkanickému materiálu, stále nedostupné. Počet obetí tak môže ešte narásť.
Ľudia, čo stihli utiecť pred smrtiacim pyroklastickým oblakom, ktorého teplota sa pohybovala okolo 750 stupňov Celzia, hovoria o pekle.
Indonézska sopka Merapi už od 26. októbra ohrozuje obyvateľov svojimi výbuchmi.
POZRITE SI GALÉRIU >>
"Situácia je po polnočnej erupcii dramatická, hotové peklo. Výbuchy bolo počuť do vzdialenosti 25 kilometrov od Merapi. Evakuovali a uzavreli už aj oblasť, kde bývam. Vládol tu chaos a panika. Ľudí nakladali na korby nákladných áut. Podaktorí takúto situáciu dokonca očakávali. Po tom, čo Merapi usmrtila svojho mystického strážcu Mbah Marijana, sa ľudia pripravili na najhoršie," opísal pre SME Dušan Kmeť žijúci na úpätí Merapi.
Po poslednej erupcii, ktorá bola zatiaľ najväčšia a vychrlila horúci popol a kamenie do výšky desať kilometrov, musel opustiť svoj príbytok a presťahovať sa k známym. Na ako dlho, netuší. "Vo vzduchu poletuje popol a cítiť síru. Už tam nie je bezpečne,"potvrdil.
Vulkanológovia, ktorí museli evakuovať pozorovacie stanovisko na úpätí Merapi tvrdia, že išlo o 6-krát väčšiu a ničivejšiu explóziu ako bola prvá, ktorá si vyžiadala 36 ľudských životov. Zasiahnuté boli aj oblasti na hranici resp. mimo uzatvorenej zóny, čo spôsobilo u domorodcov hysterickú evakuáciu.
Vypálená dedina Obrovská erupcia najviac postihla dedinu Argomulyo nachádzajúcu sa 18 kilometrov od krátera. Podľa záchranárov a reportéra AFP ju smrtiaci žeravý oblak prakticky vypálil. "Zahynulo tam veľa detí. Keď som bol v dedine, zem bola ešte horúca," povedal záchranár Teguh Dwi Santosa pre denník Jakarta Globe.
"Až 49 ľudí zahynulo, 66 utrpelo vážne popáleniny," povedal doobeda miestneho času Banu Hermawan, hovorca nemocnice Sarjito v Jogjakarte.
Polícia, záchranári a armáda intenzívne hľadajú ďalšie obete smrtiaceho mraku, ktorý zanechal spúšť vo vzdialenosti až 20 kilometrov od krátera. Niektoré dediny zasiahla horúca láva vyliata do rozvodnených riek.
Počet obetí Merapi od prvého výbuchu 26. októbra stále rastie, presiahol už číslo deväťdesiat. 32 dedín muselo evakuovať.
Ohrozenú zónu v noci rozšírili z 15 na 20 kilometrov od sopky. Armáda ju hermeticky uzavrela a označila za "smrteľnú pascu". Presťahovali aj viaceré evakuačné tábory postavené príliš blízko zúrivej hory, čo spôsobilo veľký chaos. Väčšina je totiž značne preplnená. 30-tisíc ľudí presunuli na športový štadión do Jogjakarty.
Takmer 100-tisíc ľudí už muselo opustiť svoje domovy. Ľudia sa obávajú ďalších problémov. Úradom dochádzajú aj finančné zdroje na riešenie situácie.
"Padá tu čosi, čo pripomína drobné úlomky skla a popola. Zvažujem, že na čas odídem z Jogjakarty. Nerád by som to dýchal, " povedal pre SME Slovák Jozef Janošovič, ktorý v meste študuje indonézske umenie.
22 ďalších sopiek sa hlási o slovo Popol z posledných výbuchov padal na miestach vzdialených až 250 kilometrov od Merapi na strednej Jáve.
Letisko v Jogjakarte uzavreli. Letecké spoločnosti odklonili svoje lety do bezpečnej vzdialenosti od Merapi, niektoré medzinárodné lety boli zrušené. Čo je horšie, o slovo sa hlásia aj ďalšie vulkány.
Denník Kompas pred dvomi dňami uverejnil na titulnej strane mapku znázorňujúcu 22 indonézskych vulkánov, ktoré za posledné dni prejavujú zvýšenú aktivitu. 16 z nich vybuchlo za uplynulých desať rokov, niektoré aj viac razy.
Sopka Merapi vyčína už desať dní. Chrlí popol, kamenie, lávu i horúce mračná, čím potvrdzuje povesť jednej z najaktívnejších vulkánov na svete.
"Takto sa Merapi nikdy nesprávala," povedal vládny vulkanológ Surono, ktorý sopku sleduje už 15 rokov. Čo bude nasledovať, sa obávajú predpovedať už aj geológovia.
Autor: Z Jakarty od nášho spolupracovníka JURAJA SEDLÁKA