BRUSEL. Európska únia by bola najradšej, keby Turecko prijalo úplne novú ústavu. Uvádza sa to predbežnom znení výročnej hodnotiacej správy o krajinách uchádzajúcich sa o členstvo v európskom bloku.
Brusel síce oceňuje ústavné zmeny, ktoré obyvatelia schválili v septembrovom referende, no podľa únie je potrebné urobiť viac. Súčasná ústava moslimskej krajiny pochádzajúca z roku 1980 totiž vznikla v reakcii na opakujúce sa armádne prevraty.
Nová ústava by podľa EÚ priniesla prelomové zmeny a odstránila by nedostatky v oblasti dodržiavania základných ľudských práv, ako sú napríklad sloboda vierovyznania či rovnosť príležitostí.
EÚ však Ankaru v správe aj chváli, a to konkrétne za boj proti korupcii a za jej aktívny záujem o dianie v regióne. Povzbudivé slová sa týkajú aj snahy o vyriešenie sporu s gréckou časťou etnicky rozdeleného Cypru.
Prístupové rokovania medzi EÚ a Tureckom trvajú už viac ako päť rokov. Okrem odmietavého postoja Nemecka a Francúzska sú problémom Turecka aj viaznuce reformy, ktoré bránia otvoreniu ďalších kapitol. Doteraz sa ich Ankare podarilo otvoriť iba 13 z celkového počtu 35.
Osem kapitol je zmrazených pre odmietanie Turecka otvoriť svoje letiská a prístavy pre Cyprus, členskú krajinu EÚ. Berlín a Paríž preto tvrdia, že Ankara by sa nemala stať členom únie, ale malo by jej byť ponúknuté privilegované partnerstvo.