MINSK. Trest smrti v Bielorusku zostáva stále hlavnou prekážkou zlepšenia spolupráce medzi Európskou úniou a touto postsovietskou autoritárskou krajinou. Vo štvrtok to vyhlásil nemecký minister pre špeciálne záležitosti Ronald Pofalla.
"Hlavnou prekážkou je trest smrti," cituje člena vlády kancelárky Angely Merkelovej tlačová agentúra RIA Novosti. "Trest smrti je absolútne neakceptovateľný... Jedna z dôležitých zložiek vlády zákona je absencia trestu smrti," dodal Pofalla s tým, že problémom je nielen to, že možnosť popráv pripúšťajú bieloruské zákony, ale Minsk tento spôsob trestania odsúdencov aj aktívne uplatňuje. Tento rok podľa oficiálnych štatistík popravili úrady v Bielorusku už dvoch ľudí, vlani ani jedného. Ľudskoprávne organizácie však údaje často označujú ako podhodnocované.
Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie pritom len v októbri predĺžili platnosť finančných a iných sankcií voči Bielorusku, kde podľa nich zatiaľ nenastalo zlepšenie v oblasti demokracie a ľudských práv. Jedným z opatrení, ktoré zostanú v platnosti do 31. októbra 2011, je zákaz vstupu pre niektorých bieloruských predstaviteľov vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka. Spolu s ním však ministri predĺžili aj moratórium na jeho uplatňovanie, aby tak "podnietili" tamojšiu vládu k reformám.
Pozornosť zahraničných médií sa bude v najbližších týždňoch sústreďovať na nadchádzajúce prezidentské voľby v Bielorusku, ktoré sú naplánované na 19. decembra. Jedným z kandidátov je aj Lukašenko uchádzajúci sa o štvrté funkčné obdobie. Dlhoročný prezident v posledných voľbách získal vyše 82 percent hlasov, podľa zahraničných pozorovateľov však hlasovanie nespĺňalo demokratické štandardy.