HAVANA, BRATISLAVA. Kňazi sa v tom komplexe budov neďaleko Havany pohybovali naposledy v roku 1966.
Komunistická vláda vtedy budovy zabavila a prestavala najprv na vojenské kasárne, neskôr na policajnú akadémiu. Cirkev na Kube po revolúcii v roku 1959 opustilo 75 percent kňazov. Komunistický režim prenasledoval ich i veriacich a pripúšťal členstvo v jedinej organizácii – v komunistickej strane.
Napriek tomu ostala cirkev na ostrove najväčšou a najvplyvnejšou inštitúciou, ktorá bola desaťročia ochrankyňou disentu a kritikom pomerov na Kube.
Po historickej návšteve pápeža Jána Pavla II. v roku 1998 sa napäté vzťahy začali uvoľňovať. Odvtedy katolícka cirkev žiadala štát, aby jej povolil stavbu nového seminára. Podporu získala až po nástupe Raúla Castra, ktorý na čele štátu vystriedal chorého brata.
Bola to cirkev, ktorá nakoniec v lete vyrokovala prepustenie 52 disidentov, väznených od roku 2003. A teraz otvorila prvý seminár, kde bude vyučovať teológiu a históriu religionistiky a pripravovať študentov na úrad kňaza.
Na otvorenie prišiel osobne prezident Raúl Castro. K 300 diplomatom, cirkevným a vládnym predstaviteľom sa však neprihovoril. Zato si vypočul slová vďaky od havanského kardinála.
„V mene cirkvi chcem poďakovať bývalému (Fidel Castro – poz. red.) i súčasnému prezidentovi Raúlovi Castrovi za podporu štátu tomuto projektu,“ povedal Jaime Ortega podľa agentúry Reuters.