WASHINGTON. Hovoria tomu, že nejde o politickú stranu, ale stav frustrovanej mysle. Tea Party výrazne ovplyvnila voľby v Amerike.
Budúcnosť hnutia, ktoré tvoria prevažne „starší, bieli a nahnevaní“, je nejasná. V zime 2009 to vyzeralo, že demokratov nič nezastaví.
Barack Obama získal v prezidentských voľbách rekordný počet hlasov. Demokrati ovládli Kongres. Republikáni si lízali rany po 8–ročnej vláde Georgea Busha. Utorkové voľby všetko zmenili.
Prestížny súboj prehrali
Z konzervatívneho hnutia, ktoré vzniklo na konci Bushovej éry ako protest proti štátnej pomoci americkým bankám, sa stal silný politický prúd. Obamove dotácie krachujúcim automobilkám a firmám z Wall Street mu na popularite ešte pridali.
Volebná noc sa však pre Tea Party skončila 50 ku 50. Priniesla pár sladkých víťazstiev, ale tiež sklamanie.
Nemajú telefón
Hnutie nemá pevnú štruktúru, vedenie ani centrálu. Americkí komentátori radi používajú parafrázu povzdychnutia Henryho Kissingera: „Keď chcem volať Európu, neviem, aké číslo vytočiť.“
Americkí politológovia upozorňujú, že podobné „hnutie nazlostených“ sprevádza každú ťažkú etapu amerických dejín. „Tea znamená Taxed Enough Already (Už platíme dosť daní). Keď tá motivácia zmizne, skončí aj Tea Party,“ myslí si politický analytik Jerry Hagstrom.
„Týmito voľbami to nekončí,“ hovorí Tom Whitmore, ktorý vidí budúcnosť Tea Party jasne – ako platformu usmerňujúcu republikánov k pravým pravicovým hodnotám. Väčšina ľudí z Tea Party odmieta, že z hnutia vznikne tretia politická strana.
V jednom se zhodujú všetci – v roku 2012 tu ešte Tea Party bude. A pre Obamu to môže byť aj dobrá správa. Radikálne názory hnutia môžu stredových voličov donútiť, aby volili menšie zlo.
Autor: Washington