JAKARTA.
Šéf monitorovacieho tímu Anton Tripambundi upozornil, že pri vdýchnutí týchto plynov - jedným z nich je oxid uhličitý - hrozí dýchavičnosť, mdloby a dokonca aj smrť. Plyny sú bez chuti, zápachu a farby, takže bežný človek si ich nemusí všimnúť.
Príslušné úrady preto vydali zákaz rybárom, turistom a ďalším osobám priblížiť sa k vulkánu Anak Krakatau na vzdialenosť menej ako dva kilometre. Horúci popol vychrlený zo sopky dosahuje momentálne do výšky asi 1,7 kilometra.
Vulkán Anak Krakatau sa nachádza v Sundskom prielive medzi západným pobrežím Jávy a Sumatrou. Vyrástol na mieste sopky Krakatau (Krakatoa), ktorá bola zničená pri legendárnej erupcii v roku 1883. Jeho meno znamená Dieťa Krakatoy.
V uplynulých dňoch vedci zaznamenali zvýšenie teploty morskej vody v Sundskom prielive. Sopka okrem toho začala do vzduchu vyvrhovať vulkanický materiál a prudko sa zvýšil priemerný denný počet malých erupcií - z bežných 90-100 na okolo 700.
Anak Krakatau vybuchla v nedávnej minulosti dvakrát - v roku 2001 a 23. októbra 2007.
Pamätná erupcia Krakatoy z augusta 1883 zničila dve tretiny rovnomenného ostrova a ovplyvnila počasie na celej Zemi. Neskoršie erupcie, ktoré sa začali 29. decembra 1927, vytvorili nový ostrov nazvaný Anak Krakatau. Ten narastie každý rok odhadom o päť metrov.
Výbuch Krakatau zabil najmenej 40.000 ľudí. Bola to najohlušujúcejšia udalosť zaznamenaná ľuďmi - ozvenu bolo počuť až vo vzdialenosti 4828 kilometrov. Sila erupcie bola vyrátaná na 13.000-násobok výbuchu jadrovej bomby v Hirošime.
Pozrite si aj fotky Merapi