JAKARTA, PURWOBINANGUN. Najnebezpečnejšia indonézska sopka Merapi dnes opäť vybuchla. Vypúšťala do okolia oblaky spaľujúceho plynu a chrlila dolu svahmi žeravé skaly aj popol.
V zóne druhej indonézskej prírodnej pohromy sa zasa tí, čo prežili prívalovú vlnu cunami vyvolanú Fotogaléria Výbuchy Merapi sú čoraz silnejšie
zemetrasením, zamýšľajú nad závažnou otázkou - či si znova vybudujú domovy na zničenom pobreží.
Obe katastrofy, ktoré sa v Indonézii odvíjali súbežne pred vyše týždňom, si vyžiadali takmer 470 životov a desaťtisíce obyvateľov donútili k úteku do preplnených núdzových táborov. Udomácňujú sa tam na dlhé obdobie, pričom humanitárne operácie môžu trvať týždne, možno až mesiace.
Nové obete nehlásia
Po dnešnom, najnovšom výbuchu sopky Merapi na indonézskom ostrove Jáva, ktorá o 8.11 h miestneho času chrlila horúci popol a žeravé skaly dolu svahmi do diaľky päť kilometrov, neboli hlásené žiadne obete. Úpätie sopky je však už do väčšej miery evakuované.
"Bola to silná erupcia," uviedol štátny vulkanológ Safari Dwiyono. Sopka ožila 26. októbra a odvtedy došlo k početným výbuchom. Podľa odborníka pomohli uvoľniť tlak, narastajúci vo vnútri krátera.
Vláda nariadila aerolíniám, aby z bezpečnostných dôvodov obchádzali Merapi. Dve zahraničné letecké spoločnosti na krátky čas dokonca zrušili lety na letiská v blízkych mestách Yogykarta a Solo.
Vidiečanov chcú presťahovať
Približne o 1300 kilometrov na západ od sopky vrtuľníky a člny dovážajú pomoc na najodľahlejšie Mentawajské ostrovy (pri pobreží indonézskeho ostrova Sumatra). Tie zasiahla 25. októbra cunami a zmietla do mora celé dediny. Počet obetí tejto prírodnej pohromy dnes úrady znížili o tri na 428, stále je ešte nezvestných 75 osôb.
V posledných dňoch sa čoraz viac rozpráva o presťahovaní vidiečanov na iné miesto, preč z pobrežia, ktoré často sužujú katastrofy.
"Som za tento návrh. Všetci sme teraz vystrašení, najmä v noci, a vôbec by nám neprekážalo presťahovať sa ďalej do vnútrozemia," uviedol miestny obyvateľ.
Východ krajiny zasiahlo zemetrasenie
Pobrežím východnej Indonézie otriaslo silné zemetrasenie s magnitúdom 6.0. Z oblasti zatiaľ miestne úrady nehlásia žiadne škody. Epicentrum zemetrasenia zaznamenali 106 kilometrov juhovýchodne od prístavného mesta Kaimana v provincii Západná Papua.
Vládni seizmológovia spresnili, že otrasy vychádzali z hĺbky 50 kilometrov. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov, ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, zaznamenal v rovnakej oblasti zemetrasenie s magnitúdou 6.1, pričom vychádzalo z hĺbky 29 kilometrov.
Oblasť, ktorá je riedko obývaná a sužujú ju aktivity miestnych separatistických hnutí, je pre zahraničných novinárov ako aj humanitárne organizácie ťažko prístupná.
Indonézske ostrovy ležia na takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý obklopuje celý Tichý oceán. Pásmo styku tektonických dosiek je známe častým výskytom silných zemetrasení, v mnohých prípadoch s tragickými následkami.
Zdroj: Associated Press