SME

Nepotrebný zákon o konflikte?

To, že na Slovensku korupcia bujnie, je všeobecne známy fakt. Upozorňujú na ňu nielen predstavitelia neštátnych organizácií, ako napríklad Transparenty International, ale napríklad aj riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Napriek tomu poslanci odmietli zákon, ...

To, že na Slovensku korupcia bujnie, je všeobecne známy fakt. Upozorňujú na ňu nielen predstavitelia neštátnych organizácií, ako napríklad Transparenty International, ale napríklad aj riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Napriek tomu poslanci odmietli zákon, ktorý mal sprísniť dohľad nad verejnými činiteľmi, a umožniť tak verejnosti väčšiu kontrolu politikov. Deklaratívny odchod z orgánov súkromných spoločností pritom po nástupe do štátnych funkcií niekedy zďaleka neznamená skutočné ukončenie činnosti v ich prospech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ukážkový prípad?

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Sabol bol do svojej funkcie nominovaný Stranou občianskeho porozumenia. Ako tvrdil v rozhovore pre denník SME, stalo sa tak na základe jeho odbornosti, nakoľko nikdy nebol a ani nie je členom Hamžíkovej strany. Člen generálnej rady Združenia podnikateľov Slovenska a úspešný podnikateľ sa vzdal svojho pôsobenia v súkromných spoločnostiach vrátane funkcie predsedu predstavenstva v spoločnosti, známej okrem iného výrobou alkoholických nápojov, St. Nicolaus, a.s. Priamo na ministerstvo sa naňho obracal generálny riaditeľ spoločnosti GNAG, podnikateľ gruzínskeho pôvodu Ašot W. Grigorian. Žiadal ho, aby mu pomohol doriešiť obchodný spor medzi jeho firmou a St. Nicolaus Trade a Liehovarom Leopoldov, ktorý vznikol v súvislosti s výrobou a fľaškovaním jeho značky alkoholu. Ako vyplýva z jeho listov, ktoré má denník SME k dispozícii, dokonca sa kvôli tomu so štátnym tajomníkom osobne stretol, a to priamo na pôde ministerstva hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Firemný spor na ministerstve?

Firma GNAG, s. r. o., sa podľa Grigoriana sedem rokov venovala distribúcii alkoholických nápojov. Potom sa rozhodli pre spoluprácu s firmami, kde je podľa Grigorianových slov hlavným akcionárom štátny tajomník Sabol. Grigorian tvrdí: „Ukázalo sa, že chceli zrejme ukradnúť náš know-how a začali vyrábať podobný nápoj s rovnakou etiketou, len s iným menom. Keď som chcel problém riešiť, vedenie spoločnosti, konkrétne generálny riaditeľ Svorádek, mi oznámilo, že musím rokovať so štátnym tajomníkom Sabolom, hlavným akcionárom.“

Sabol tvrdí, že to nie je pravda. Namieta, že určite nie je hlavným akcionárom spoločnosti a žiadnym spôsobom sa nevenuje riadeniu týchto spoločností a dokonca v Liehovare Leopoldov nikdy nepôsobil. Podľa obchodného registra na internete pôsobil od roku 1995 do januára 1999 v St. Nicolaus Trade, ako predseda predstavenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Priznáva, že sa s generálnym riaditeľom GNAG-u niekoľkokrát stretol, ale vždy mu len oznámil, že riešiť problém musí so súčasným vedením spoločnosti.

Grigorian namieta: „Sabol sa so mnou vždy veľmi príjemne porozprával a tvrdil, že všetko zariadi. Bol som s ním viackrát, niekoľkokrát sme spolu telefonovali.“

Grigorian svoje tvrdenie opiera aj o svoj list zo dňa 6. septembra 2001, ktorý bol podaný cez podateľňu ministerstva hospodárstva. V ňom sa doslova píše, že na stretnutí v auguste minulého roku „bolo so štátnym tajomníkom dohodnuté, že prerokuje so svojimi partnermi v spoločnosti St. Nicolaus Trade a Liehovar Leopoldov odstránenie problémov“. Grigorian dokonca tvrdí, že „párkrát ma upozornil, že takéto listy netreba dávať cez ministerstvo, aby nevznikli zbytočné problémy“.

SkryťVypnúť reklamu

Sabol priznáva, že ho naozaj požiadal, aby listy na ministerstvo neposielal, ale údajne len preto, že mu prízvukoval, že s riadením týchto spoločností nič nemá: „Prijal som ho len preto, že pôvodne prišiel s inou témou, dotýkajúcou sa činnosti ministerstva,“ povedal doslova.

Sabol mu mal podľa jeho slov na stretnutí vysvetliť, že o týchto veciach už nerozhoduje: „Nemôžem predsa nikomu zabrániť, aby mi sem listy písal a aby sa na mňa obracal. Doplácam teraz len na svoju slušnosť, že som ustúpil jeho dotieravosti a prijal ho, ale u takýto pochybných osôb sa zrejme slušnosť nevypláca.“

Porušený zákon?

Napriek tomu, že sa zákon o konflikte záujmov nenovelizoval, podľa advokátky z Nadácie Charty 77 Renáty Záhorákovej, ak by štátny tajomník zastával záujmy súkromnej spoločnosti počas výkonu svojej funkcie na ministerstve, prišlo by k porušeniu zákona. „Podľa článku 3 sa má pri výkone štátnej funkcie, ako aj v osobnom živote zdržiavať všetkého, čo môže byť v rozpore s výkonom funkcie, ale aj všetkého, čo môže ohroziť jeho dôveryhodnosť,“ povedala doslova.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník nesmie byť členom orgánov firmy, a pokiaľ je spolupodielnikom súkromnej spoločnosti, môže sa zúčastňovať len valného zhromaždenia. Zákon neumožňuje zasahovať priamo do riadenia spoločnosti. O prípadných sankciách môže rozhodnúť v opačných prípadoch iba výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií.

JURAJ MARTINY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu