Američania okrem štátnych volieb hlasovali tiež v desiatkach miestnych referend. Po prvý raz sa medzi návrhmi neobjavila požiadavka na zákaz homosexuálnych sobášov.
LOS ANGELES. Voliči v USA hlasovali v utorok nielen vo federálnych a štátnych voľbách, no tiež v desiatkach miestnych referend. V Kalifornii okrem iného odmietli legalizáciu marihuany, v Oklahome zakázali islamské právo a v Denveri neschválili návrh na vytvorenie úradu na sledovanie mimozemšťanov.
Kalifornský návrh č. 19 by v prípade schválenia povolil pestovanie, používanie a zdanenie marihuany na rekreačné účely, čím by sa Kalifornia stala prvým štátom v USA, ktorý by legalizoval túto drogu. Stúpenci opatrenia chcú návrh znova predložiť vo voľbách o dva roky.
Práve Kalifornia bola prvým štátom USA, ktorý v roku 1996 povolil používanie marihuany na liečebné účely - v rozpore s federálnou legislatívou, ktorá marihuanu prísne zakazuje. Jej príklad odvtedy nasledovalo ďalších 13 štátov.
Oklahoma zakázala islamské právo
Kalifornskí voliči tiež zamietli návrh na pozastavenie platnosti štátneho zákona o obmedzovaní emisií skleníkových plynov a zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov energie. Podľa stúpencov návrhu, ktorých kampaň sponzorovali najmä ropné spoločnosti, by zastavil nebezpečný nárast cien energií v čase finančnej krízy. Odporcovia zdôrazňovali, že návrh by zrušil kľúčovú podporu pre ekologické podnikanie, ktoré pritiahlo miliardy dolárov investícií a vytvorilo milióny pracovných miest.
Oklahoma sa medzitým stala prvým štátom USA, ktorý zakázal islamské právo. Až 70 percent zúčastnených voličov podporilo návrh na zmenu štátnej ústavy, ktorý zakazuje štátnym súdom pri rozhodovaní zohľadňovať šaríju, no tiež medzinárodné právo.
V Denveri v štáte Colorado neprešiel návrh na zriadenie komisie pre mimozemské záležitosti. Cieľom iniciatívy bolo sledovať pozorovania UFO a dosiahnuť kontakt s mimozemšťanmi, ak by sa objavili v meste. Predkladateľ návrhu tvrdil, že vláda svoje zistenia v tomto smere odmieta zverejniť, pričom oponenti značne nafúkli predpokladané náklady vytvorenia komisie.
Gatesova daň pre bohatých neprešla
V štáte Washington voliči neschválili zavedenie dane pre veľmi bohatých ľudí, ktorú podporil aj zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates. Proti vystúpili ďalší vedúci pracovníci Microsoftu, podľa ktorých by narušil snahu prilákať veľké podnikateľské talenty.
V Colorade voliči jasne odmietli návrh zameraný proti interrupciám, ktorý by priznal ľudské práva aj nenarodeným deťom.
Po prvý raz od 90. rokov sa medzi referendovými návrhmi neobjavila požiadavka na zákaz homosexuálnych sobášov. V Iowe však voliči nepotvrdili vo funkcii troch sudcov štátneho najvyššieho súdu, ktorí vlani podporili verdikt legalizujúci takéto zväzky.
Zdroj: DPA, AP, Reuters