KRALJEVO. Najmenej dvoch mŕtvych a asi 50 zranených si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdom 5,6, ktoré postihlo v noci na stredu Srbsko.
Otrasy, ktoré vychádzali z hĺbky 10 kilometrov, zaznamenali pri meste Kraljevo asi 125 kilometrov južne od Belehradu.
Zemetrasenie spôsobilo v meste značné škody. Podľa srbskej štátnej televízie boli poškodené budovy a časti Kraljeva zostali bez elektriny a pitnej vody. Otrasy pocítili aj obyvatelia Belehradu.
Fotogaléria Zemetrasenie v Srbsku
"Dve osoby prišli o život v Grdici, neďaleko Kraljeva," informoval minister vnútra Ivica Dačič, ktorý pricestoval do postihnutej oblasti. Obeťami sa stali manželia, ktorí zahynuli v ich dome. Podľa rozhlasovej stanice B92 záchranári v Kraljeve ošetrili desiatky ľudí. Zničených bolo niekoľko budov, poškodená bola aj miestna nemocnica.
Otrasy zaznamenali aj v Bulharsku
Dve zemetrasenia s epicentrom mimo územia Bulharska bolo cítiť v krajine v noci nadnes. Oznámilo to Seizmologické centrum Geofyzikálneho inštitútu Bulharskej akadémie vied. Zemetrasenia si nevyžiadali obete a nespôsobili ani škody na majetku.
Skoršie zemetrasenie s magnitúdom 5,1 malo epicentrum v Srbsku, približne 250 kilometrov severozápadne od bulharského hlavného mesta Sofia. Zaznamenali ho o 02.57 h miestneho času. Pocítila ho západná časť Bulharska vrátane Sofie, prístavu Vidin či miest Montana, Vraca a Kjustendil.
Ďalšie zemetrasenie s magnitúdom 5,0 malo epicentrum v Grécku, približne 360 kilometrov juhovýchodne od Sofie. Došlo k nemu o 04.52 h miestneho času. Cítili ho obyvatelia v juhovýchodnej časti Bulharska, v mestách ako Kardžali, Momčilgrad, Plovdiv a Jambol.
Informovala o tom bulharská tlačová agentúra BTA.
Chronológia najsilnejších zemetrasení v Európe za ostatné dva roky
16. júla 2010 - GRÉCKO - Zemetrasenie s magnitúdom 5,1 zasiahlo Dodekanézske ostrovy na východe Grécka. Epicentrum zemetrasenia ležalo medzi ostrovmi Kos a Astypalaia v hĺbke asi 180 kilometrov pod dnom Egejského mora. Pocítil ho celý región vrátane ostrova Rodos, ako aj juhozápadne ležiaca Kréta.
8. marca 2010 - TURECKO - Východné Turecko zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré si vyžiadalo 57 obetí. Sto ľudí utrpelo zranenia. Otrasy zasiahli šesť dedín v provincii Elazig, kde spôsobili zrútenie domov a minaretov. Zemetrasenie s magnitúdom 6,0 zasiahlo Elazig zhruba o 4.32 h miestneho času (3.32 h SEČ), po ňom nasledovalo asi 20 dotrasov, najsilnejší s magnitúdom 5,5. Centrum otrasov sa nachádzalo blízko dediny Bayurt. Otrasy bolo cítiť aj v susedných provinciách Tunceli, Bingol a Diyarbakir.
22. januára 2010 - GRÉCKO - Strach občanov Grécka vyvolali opakované otrasy zeme s magnitúdou 5,1. Nasledovali ďalšie otrasy s magnitúdom 4,3 a 4,5. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo podľa seizmológov v 10-kilometrovej hĺbke pod zemským povrchom, približne 20 kilometrov severovýchodne od prístavného mestečka Naupaktos.
22. decembra 2009 - CYPRUS - Zemetrasenie s približnou magnitúdom 5,0 zasiahlo Cyprus, ale neboli hlásené žiadne zranenia ani škody. Epicentrum malo v mori severozápadne od ostrova. Americký geologický úrad na svojej internetovej stránke oznámil, že sila otrasov bola 5,3 s epicentrom približne 145 kilometrov severozápadne od pobrežného mesta Paphos.
3. novembra 2009 - GRÉCKO - Podmorské zemetrasenie s magnitúdom 5,9 zasiahlo oblasť pri pobreží Grécka a bolo v hĺbke iba desať kilometrov pod morským dnom a jeho epicentrum bolo v Jadranskom mori 152 kilometrov západne od gréckeho prístavného mesta Patras.
5. augusta 2009 - RUMUNSKO, BULHARSKO - Zemetrasenie s magnitúdom 5,8 zasiahlo Rumunsko a severovýchod Bulharska. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Čiernom mori, neďaleko rumunského a bulharského pobrežia, v odhadovanej hĺbke 10 kilometrov, iba 60 kilometrov od Varny.
20. júna 2009 - GRÉCKO - Zemetrasenie s magnitúdom 5,0 zasiahlo grécky ostrov Samos v Egejskom mori, nespôsobilo však nijaké škody a neboli hlásené ani zranenia. Otrasy zaznamenali len 280 kilometrov východne od hlavného mesta Atény, v blízkosti tureckého pobrežia.
19. júna 2009 - GRÉCKO - Zemetrasenie s magnitúdom 5,8 zaznamenali v Egejskom mori približne 137 kilometrov južne od gréckeho ostrova Rodos. Podmorské otrasy zaznamenali v hĺbke 30 kilometrov.
24. mája 2009 - MACEDÓNSKO - Južnú časť Macedónska v blízkosti hraníc s Gréckom postihlo silné zemetrasenie, ktoré poškodilo desiatky domov. Epicentrum otrasov s magnitúdom 5,4 sa nachádzalo neďaleko mesta Valandovo v Macedónsku, len 16 kilometrov od gréckej hranice. V postihnutej oblasti zaznamenali počas 24 hodín viac ako 70 otrasov s magnitúdom väčším ako 4. Vznikli vážne škody na desiatkach domov v dedine Bašiboz v blízkosti Valandova.
25. apríla 2009 - RUMUNSKO, MOLDAVSKO - Východnou a centrálnou časťou Rumunska otriaslo zemetrasenie s magnitúdom 5,3, ktoré pocítili aj obyvatelia susedného Moldavska. Vzniklo v regióne Vrancea, ktorý leží približne 120 kilometrov severovýchodne od metropoly Bukurešť. Otrasy vznikli v hĺbke 120 kilometrov a zaznamenali ich aj v Bukurešti, čiernomorskom prístave Konstanca, v centrálnom meste Brašov, v meste Iaši na severovýchode krajiny, v dunajskom prístave Galati, ako aj na území Moldavska, ktoré susedí s východnou časťou Rumunska.
9. apríla 2009 - TALIANSKO - Otras pôdy s magnitúdom 5,2 zasiahol v noci región stredného Talianska, ktorý 4. apríla 2009 postihlo mohutné zemetrasenie. K záchvevu došlo o 2.53 h SELČ. Mohli ho pocítiť aj v talianskej metropole Rím, ležiacej vo vzdialenosti necelých 100 kilometrov.
7. apríla 2009 - RUSKO - Zemetrasenie s magnitúdom 7,0 zasiahlo oblasť pri ruskom tichomorskom pobreží, zhruba 290 kilometrov východne od Kurilska na Kurilských ostrovoch. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 38 kilometrov.
4. apríla 2009 - TALIANSKO - Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré postihlo rozsiahle oblasti stredného Talianska, dosiahol číslo 295. Celkovo pri najhoršom zemetrasení v Taliansku za tri desaťročia utrpelo zranenia približne 1500 ľudí, z nich okolo 100 bolo vo vážnom stave. Otrasy zničili alebo vážne poškodili tisíce budov vrátane mnohých historických pamiatok, v 26 mestách, mestečkách a dedinách. Bez strechy nad hlavou zostalo podľa odhadov 18.000 ľudí. Epicentrum zemetrasenia s magnitúdom 6,3 sa nachádzalo blízko mesta L'Aquila v horskom regióne Abruzzo, otrasy bolo cítiť aj v Ríme. K zemetraseniu došlo okolo 3.35 h SELČ, následne prišli aj dodatočné otrasy.
17. februára 2009 - TURECKO - Mierne zemetrasenie s magnitúdom 5,0 zasiahlo provinciu Kütahya v severnom Turecku. Neboli hlásené nijaké škody ani zranenia a epicentrum zemetrasenia bolo v meste Simav.
16. februára 2009 - GRÉCKO - Zemetrasenie otriaslo oblasťou juhozápadného Grécka. Otrasy mali silu 5,4 stupňa Richterovej škály a epicentrum bolo južne od ostrova Zakynthos v Iónskom mori.
tasr