WASHINGTON. Vo voľbách do Snemovne reprezentantov stratili demokrati amerického prezidenta Baracka Obamu najmenej 60 miest, vyplýva to z prognózy americkej televízie CNN.
Bol by to najväčší zisk opozície v Snemovni reprezentantov od roku 1948, uviedla tlačová agentúra DPA. V utorkových kongresových voľbách stačilo republikánom na získanie väčšiny oveľa menej miest.
Podľa priebežných výsledkov získali republikáni až 238 zo 435 kresiel tejto komory Kongresu. Demokrati si však udržali tesnú väčšinu v Senáte. Taká veľká zmena pomeru síl sa v Spojených štátoch naposledy udiala pred 62 rokmi, keď demokrati získali ďalších 75 kresiel. Podľa svetových agentúr boli voľby "príučkou" pre Obamu, aby zmenil štýl politiky.
Republikánom pomohla kríza
Základná matematika volebného triumfu republikánov bola prostá - väčšina Američanov si myslí, že ekonomika je v "hroznom stave", napísala AP. Za povšimnutie stoja aj skupiny, ktoré podporovali víťazstvo republikánov.
Prívrženci konzervatívneho hnutia Tea Party predstavovali zhruba dva z troch hlasov pre republikánov. Ženy, nezávislí voliči, ľudia z predmestí a katolíci - belosi sa zasa obrátili proti republikánskym kandidátom do Snemovne reprezentantov.
Demokratom - vládnucim v Bielom dome a v Kongrese v časoch takmer 10-percentnej nezamestnanosti a rastúceho počtu zabavených domov kvôli nezaplateným hypotekárnym dlhom - dali voliči pocítiť nespokojnosť s ekonomikou.
Takmer deväť z 10 Američanov označilo ekonomiku za zlú a vyslovilo obavy z budúceho roku. Štyria z 10 uviedli, že sa v čase pôsobenia Obamu ich osobná finančná situácia zhoršila. Všetci títo ľudia sa silne priklonili k republikánom, poznamenala AP.
Dva roky po nástupe Obamu do Bieleho domu vyše polovica - približne 54 percent Američanov - vyjadrilo nesúhlas s tým, ako prezident vykonáva svoj úrad. Približne rovnaký počet si myslí, že svojou politikou poškodí krajinu.
Obamova zdravotnícka reforma je ohrozená Budúci líder republikánskej väčšiny v americkej Snemovni reprezentantov Eric Cantor chce zvrátiť zdravotnícku reformu šéfa Bieleho domu Baracka Obamu, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
Cantor v rozhovore pre televíziu CBS uviedol, že dúfa v presadenie zákona o anulovaní legislatívy o zdravotníckej reforme.
Po triumfálnom získaní väčšiny v Snemovni reprezentantov, ktorú si republikáni začnú uplatňovať od januára, môžu v budúcnosti torpédovať všetky Obamove legislatívne iniciatívy.
Podľa Cantorových slov Američania vyslali voľbami "jasné posolstvo, že nechcú zdravotnícku reformu". Novým šéfom Snemovne reprezentantov sa má stať republikán John Boehner.
Rusko dúfa v dobré vzťahy Rusko počíta s ratifikáciou zmluvy START o obmedzení jadrových a strategických útočných zbraní napriek porážke demokratov amerického prezidenta Baracka Obamu.
Uviedol to dnes predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Michail Margelov. "Vychádzame z toho, že Spojené štáty dodržia všetky dohody," povedal Margelov pre ruskú tlačovú agentúru Ria Novosti.
Ako konštatoval Margelov, demokrati v Spojených štátoch si udržali väčšinu v Senáte a môžu tak pokračovať v "reštarte" vzťahov s Ruskom.
Pomaly začína boj o prezidenta Kým kongresové voľby sú už v Spojených štátoch ako pohľad do spätného zrkadla, teraz prebieha prezidentská kampaň 2012. Možní kandidáti si kladú otázku, či je prezident Barack Obama poraziteľný, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.
V nasledujúcich mesiacoch sa vyše 10 republikánskych lídrov bude rozhodovať, či by mohli vyzbierať dosť finančných prostriedkov, získať dostačujúcu pozornosť médií a podporu voličov, aby sa uchádzali o nomináciu svojej strany na post prezidenta USA.
Republikáni nemajú žiadneho prirodzeného kandidáta pre rok 2012, ako tomu bolo vo voľbách v minulosti. Možnosti sú teda otvorené pre všetkých s tým, že pravdepodobnými kandidátmi by mohli byť Mitt Romney, Sarah Palinová, Tim Pawlenty a ďalší.
Zároveň Obama kladie základy svojmu úsiliu o opätovné zvolenie. Dúfa pritom v podstatné zlepšenie americkej ekonomiky počas nasledujúcich dvoch rokov, čo by Američanov presvedčilo dať mu ďalšie štyri roky.
Pre šéfa Bieleho domu bude rok 2011 obdobím zbierania finančných prostriedkov a snahy nanovo vytvoriť zoskupenie, ktoré mu pred dvoma rokmi prinieslo víťazstvo. To vyzerá byť rozpadnuté.
Larry Sabato, profesor politológie z univerzity vo Virgínii, na margo ďalšieho vývoja povedal, že "ak sa nezlepší ekonomika, ľudia budú voliť takmer každú alternatívu".
Víťazný senátor a bývalý republikánsky kandidát na prezidenta John McCain s transparentom "Vyhoďte Pelosiovú", v pozadí tlieska jeho žena Cindy. FOTO: TASR